czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Szkolenia podkarpackich służb w Dębicy. Ćwiczono reakcje podczas ataku terrorystycznego oraz sytuacji zakładniczej

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego odbył w Dębicy ćwiczenia pod kryptonimem ,,Libero”. Uczestnicy brali udział w zorganizowanych epizodach praktycznych. Prowadziły działania związane z reagowaniem na wypadek masowy oraz wystąpienie sytuacji zakładniczej.

  Tuż przed godziną 12:00, w wyniku niezachowania ostrożności, kierowca autobusu wjechał na niestrzeżony przejazd  kolejowy wprost pod nadjeżdżający pociąg. Pierwsi do działania przystąpili strażacy, umożliwiając ratownikom medycznym dostęp do poszkodowanych, zakleszczonych w  zniszczonym w autobusie. Medycy zgodnie z procedurą dokonali traiżu i przetransportowali rannych do szpitali w regionie.

  Drugim epizodem była akcja podkarpackich kontrterrorystów. Po kradzieży dokonanej w jednym ze sklepów jubilerskich, uciekający złodzieje wzięli do niewoli zakładników, barykadując się w wagonie stojącym na bocznicy kolejowej w Dębicy. Początkowo rozmowy z przestępcami prowadzili negocjatorzy, następnie do akcji wkroczyli Policjanci z „zespołów bojowych” SPKP. Sprawcy zostali obezwładnieni i zatrzymani.

  fot. materiały PUW

  – Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie koordynacji i współdziałania służb. Były to pierwsze działania tego typu po koncentracji dyspozytorni medycznej na Podkarpaciu. Sprawdzaliśmy możliwości szybkiego reagowania i skierowania dużej liczby Zespołów Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia

  – mówiła wojewoda Ewa Leniart w trakcie rozmowy z dziennikarzami.

  fot. materiały PUW

  Potrzebę realizacji ćwiczeń podkreślał insp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki Policji.  

  – Dla nas to wyjątkowa możliwość przećwiczenia pewnych schematów i procedur, które w tego typu sytuacja wykorzystujemy. Możemy doskonalić wiedzę teoretyczną, które w toku szkoleń zdobywają policjanci. Dzięki czemu ograniczamy negatywne skutki tego typu zdarzeń w przyszłości

  – mówił insp. Dariusz Matusiak.

  fot. materiały PUW

  Zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Marczenia przypomniał, że  strażacy szczególnie często współpracują z ratownikami medycznymi, dlatego istotną –  z punktu widzenia funkcjonowania systemu bezpieczeństwa – jest właściwa koordynacja działania tych służb. Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Andrzej Kwiatkowski przypomniał, że na Podkarpaciu w gotowości jest 96 zespołów ratownictwa medycznego, dlatego w obecnej sytuacji epidemicznej w ćwiczeniach wykorzystane zostały karetki treningowe. Starosta dębicki Piotr Chęciek mówił o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia tego typu zdarzeń na terenie powiatu dębickiego, przez który przebiegają  główne szlaki komunikacyjne i swoją działalność prowadzi wiele firm przemysłowych.

  fot. materiały PUW

  W trakcie ćwiczeń sprawdzono procedury reagowania obowiązujące w przypadku zagrożenia terrorystycznego, w tym zgłoszenia na numer alarmowy 112 i prowadzenia działań ratunkowych. W ćwiczeniach wzięli udział członkowie WZZK oraz wydzielone siły i środki KWP Policji, Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com