15,3 C
Rzeszów
środa, 5 października, 2022
+

  Policja ostrzega przed Spoofingiem, czyli realnym i aktualnym problem

  Polecamy

  Monika Służały
  Monika Służały
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Spoofing to metoda oszustwa, przez które możesz stracić oszczędności całego życia. Polega ona na wyłudzaniu danych poufnych lub pieniędzy. Oszuści wykorzystują do tego zabiegu oprogramowania, które zmieniają numer telefoniczny lub nazwę dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu właściciel telefonu. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób.

  Spoofing jest możliwy dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Korzystając z nich, dzwoniący może w dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, co uniemożliwia policjantom zablokowanie spoofingu. Taka sytuacja daje możliwość oszustom podszywania się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

  Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie, jest przekonana, że prowadzi rozmowę z infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem. W większości rozmów oszuści namawiają ofiary do przelania pieniędzy na dane konto.

  Oszust, korzystając z metody spoofingu stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy.

  Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić i poinformować o otrzymanym połączeniu oraz zweryfikować przekazane informacje.

  źródło: Podkarpacka Policja

  - REKLAMA -
  Poprzedni artykułKolejna debata RODM Rzeszów
  Następny artykułZbiórka krwi w Rzeszowie
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -