10,8 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022
+

  Zbiórka krwi w Rzeszowie

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jutro od godziny 8:00 do 13:00 w Rzeszowie odbędzie się zbiórka krwi organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  Miejscem zbiórki krwi będzie campus Uniwersytetu Rzeszowskiego na ul. Rejtana 16C. Parking pomiędzy budynkami A1 i A0. Wapmiriada to akcja zbiórki krwi organizowana przez NZS. Link do wydarzenia tutaj.

  Akcja ta odbywa się nie tylko w Rzeszowie, ale również w całej Polsce. Akcja odbywa się od 2000 roku w Krakowie. NZS Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza wszystkich do oddania krwi. Oprócz oddania krwi można otrzymać słodkie upominki i gadżety od sponsorów którzy wspierają akcję krwiodawstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim.

  Na stronie RCK w Rzeszowie znajduje się również informacja, o tym jakiej krwi obecnie brakuje. Jest to: 0 RhD-, A RhD+, A RhD-, B RhD-, AB RhD-.

  Co jeszcze warto wiedzieć?

  Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi lub jej składników musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL, może to być dowód osobisty lub paszport. Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 – 65 lat- informuje RCK w Rzeszowie.

  Pamiętaj też, że osoba oddająca krew powinna być:

  – wypoczęta, przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek,

  – wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie,

  – nie spożywać alkoholu w dniu poprzedzającym oddanie, ograniczyć palenie papierosów,

  – ważyć co najmniej 50kg,(dysproporcja pomiędzy wagą a wzrostem może być przyczyną dyskwalifikacji)

  – posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go

  Zabieg pobrania krwi lub jej składników musi być całkowicie bezpieczny dla dawcy a przetoczenie uzyskanej krwi lub jej składników bezpieczne dla biorcy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -