środa, 1 maja, 2024
spot_img
+

    Wyloguj się z życia internetowego i znajdź chwilę dla siebie w kinie

    Polecamy

    Monika Służały
    Monika Służały
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Badania naukowe, przeprowadzone przez University College London i Vue Entertainment pokazały, że kino przynosi nam ogromne korzyści poznawcze, emocjonalne i fizjologiczne. Przebywanie w kinie to dla nas pewne odstresowanie od ciągłego bycia online w czterech ścianach swojego pokoju.

    Kino, chociaż może się wydawać czymś zwykłym, to odwiedzanie go ma niezwykłe korzyści. Poprawia pamięć, koncentracje i utrzymuje mózg w dobrej kondycji. Kilka godzin w kinie może sprawić, że uczestnik seansu będzie bardziej kreatywny i produktywny.

    pixabay

    W ramach eksperymentu akademickiego przeprowadzonego przez Wydział Psychologii Eksperymentalnej UCL grupa ochotników została poddana testom, za pomocą czujników biometrycznych, aby zobaczyć, co dzieje się z ich umysłami i ciałami podczas dwugodzinnego pokazu filmu. Badania wykazały zauważalny wzrost tętna widzów podczas filmu, które utrzymywało się na poziomie podwyższonym do 50%-60% tętna maksymalnego przez 45 minut – co odpowiada lekkiej formie treningu cardio. Fascynujące jest to, że gdy widzowie oglądali film, ich tętno stało się bardziej wyrównane, często bijąc jednocześnie. Testy przewodnictwa skórnego wykazały również, że pewne zdarzenia w filmie wywołały wzrost poziomu pobudzenia emocjonalnego.

    Wtórne badania sugerują, że do ustaleń doprowadziły trzy wyjątkowe składowe doświadczenia kinowego – skoncentrowana aktywność, wspólny cel społeczny i element kulturowy. Analiza przeprowadzona przez UCL pokazuje, że te składowe dowiodły długoterminowych korzyści dla ogólnego funkcjonowania mózgu, pamięci, skupienia i produktywności uczestników seansu filmowego w kinie.

    W nadchodzących miesiącach widzowie będą mieli wiele okazji do tego, żeby się zatracić w niezwykłych opowieściach. Już teraz na wielkim ekranie można oglądać najnowsze przygody Jamesa Bonda w filmie „Nie czas umierać” oraz „Wesele” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. W październiku na widzów czeka jeszcze między innymi „Venom 2: Carnage”, „Diuna” oraz „Furioza” z Mateuszem Banasiukiem i Weroniką Książkiewicz w rolach głównych. Natomiast w kolejnych miesiącach premierę będą miały: „Eternalas”, „Pitbull” Patryka Vegi, „Bo we mnie jest seks”, „Dom Gucci”, „Spider-Man: Bez drogi do domu” oraz „Matrix Zmartwychwstania”.

    Freepik

    Metodologia badania

    Dwie grupy ochotników wzięły udział w eksperymencie przeprowadzonym przez Wydział Psychologii Eksperymentalnej UCL w lipcu 2019 r. 51 uczestników obejrzało wersję „Alladyna” z 2019 roku w Westfield w Stratford w Londynie. Dodatkowych 26 uczestników jako grupa kontrolna wzięło udział w czytaniu powieści przez taki sam czas w celu porównania wyników. Obie grupy wypełniły kwestionariusze przed i po wykonaniu zadania. Nosiły czujniki biometryczne do śledzenia tętna, aktywności elektrodermalnej i temperatury ciała, aby zmierzyć ich reakcje fizjologiczne na film i powieść.

    źródła: Multikino, badania University College London i Vue Entertainment, eksperyment; Wydział Psychologii Eksperymentalnej UCL

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com