sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Z okazji jubileuszu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zaplanowano różne wydarzenia, w tym koncert w Filharmonii Podkarpackiej!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Właśnie minęło 20 lat od chwili, gdy Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Ten czas był okresem znaczących zmian dla naszego kraju, a także dla miast, takich jak Rzeszów, które wykorzystały szanse wynikające z przystąpienia do Wspólnoty Europejskiej. Dzięki członkostwu w UE Rzeszów przeszedł znaczące przeobrażenia społeczno-gospodarcze, wykorzystując ogromne środki finansowe udostępnione przez Unię.

  Rzeszów odnotował znaczący rozwój w dziedzinie infrastruktury i transportu, co miało ogromny wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich miasto zainwestowało ponad 1,2 mld zł w realizację 22 znaczących projektów transportowych. Jednym z kluczowych przedsięwzięć było połączenie północnej i południowej części miasta z ważnymi trasami komunikacyjnymi, co wpłynęło na usprawnienie ruchu drogowego oraz poprawę dostępności.

  Dofinansowanie z UE umożliwiło również rozwój sektora edukacyjnego i kulturalnego w Rzeszowie. Realizacja projektów takich jak budowa nowych budynków szkół czy programy stypendialne dla uczniów były możliwe dzięki środkom unijnym. Ponadto, poprzez wsparcie z Unii Europejskiej miasto promowało dziedzictwo kulturowe oraz inwestowało w infrastrukturę kulturalną, jak np. projekt „Rzeszowskie Piwnice”, który przyczynił się do zachowania i wykorzystania potencjału kulturowego miasta.

  Unijne fundusze wspierały również rozwój nowoczesnych technologii oraz informatyzację w Rzeszowie. Dzięki nim miasto mogło inwestować w nowe rozwiązania technologiczne, poprawiając efektywność usług publicznych oraz zwiększając dostępność nowoczesnych technologii dla mieszkańców.

  Przystąpienie Polski do UE przyczyniło się także do wzrostu aktywności obywatelskiej oraz współpracy międzynarodowej w Rzeszowie. Mieszkańcy coraz bardziej identyfikują się ze swoim miastem i aktywnie uczestniczą w inicjatywach lokalnych, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w budżecie obywatelskim.

  Nie ma wątpliwości, że 20 lat Polski w Unii Europejskiej przyniosło Rzeszowowi wiele korzyści i możliwości rozwoju. Dzięki środkom finansowym z UE miasto mogło zrealizować szereg istotnych projektów, które wpłynęły na poprawę warunków życia mieszkańców oraz rozwój infrastruktury i sektorów kluczowych dla społeczności lokalnej. Rzeszów stanowi doskonały przykład wykorzystania szans wynikających z przynależności do Wspólnoty Europejskiej i potwierdza, że aktywne uczestnictwo w procesach europejskich może przynieść realne korzyści dla wszystkich.

  Szczególnie ważna dla całej Polski jest data 1 maja. Nasz kraj będzie świętował w tym roku, właśnie pierwszego dnia następnego miesiąca dwadzieścia lat od kiedy przynależy do Unii Europejskiej.

  Świętowanie 20-lecia Polski w Unii Europejskiej powinno być na pewno radosne i przypominać atmosferę wydarzeń z 2004 roku. Taki będzie też koncert zaplanowany na dzień 1 maja w Filharmonii Rzeszowskiej. O 18:00 rozpocznie się muzyczne widowisko zatytułowane „Gratuluję Podkarpackie, czyli muzyczna podróż po Europie”. A wystąpią młodzi ludzie, którzy pochodzą z różnych regionów. Zgromadzona widownia usłyszy zatem kilkanaście różnych przebojów muzycznych, a niektóre z nich są piosenkami bardzo popularne.

  – Koncert to jedna z głównych imprez jubileuszowych w regionie. Inicjatorem jest Województwo Podkarpackie, ale zadanie powierzone zostało Domowi Kultury w Przecławiu, któremu nie pierwszy raz udaje się zgromadzić muzyków z całego regionu i stworzyć wspaniały, emocjonalny projekt muzyczny. Zależy nam na wspieraniu młodych talentów i ich szerokim promowaniu, a także miejsc, które rozkwitają również przy wsparciu unijnym.

  – dodaje Wioletta Rejman z Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

  Podczas koncertu usłyszymy piętnaście utworów. W repertuarze znajdują się m.in. Hey na na na (Vaya con Dios), Dziewczyna o perłowych włosach (Omega), Malovany dzbanku (H. Vindrackova), My Friend the wind (D. Rusos), czy Bailamos (E. Iglesias).

  – Szykujemy wiele utworów w popularnych „radiowych” językach, czyli francuskim, włoskim, angielski czy niemieckim.  Ale znajdą się także piosenki z nieco bardziej egzotycznych i mało słyszanych w naszych rozgłośniach językach, jak na przykład język belgijski czy węgierski

  – wskazuje Krzysztof Urbański, dyrektor Domu Kultury w Przecławiu.

  Ten koncert ma pokazać, że wszyscy czujemy się Europejczykami.

  – Wielu z nas wychowywało się na tych piosenkach, część z tych piosenek to standardy radiowe. Poznawaliśmy je we wczesnej młodości, mając do dyspozycji praktycznie tylko utwór wysłuchany gdzieś w radiu, często nagrywany na taśmie magnetofonowej i odtwarzany praktycznie bez znajomości języka. Dzisiaj, właśnie dzięki temu, że jesteśmy Europejczykami, mamy kontakt z tą muzyką europejską na co dzień

  – podkreśla Krzysztof Urbański.

  – Jest też stres. Ten repertuar jest bardziej wymagający chociażby pod względem językowym. Jest też źródłem inspiracji muzycznej, bo poszerza nasze horyzonty związane z muzyką i inspiruje do odwiedzania tych krajów, na przykład Italii. Włoska muzyka jest bardzo przyjemna, kojarzy się z tą atmosferą tam panującą, z uliczkami, więc gdzieś tam marzenia o Włoszech kłębią się w głowie

  – relacjonuje Agata Chciuk-Rokosz.

  Przypominamy, że koncert odbędzie się 1 maja 2024 r. w Filharmonii Podkarpackiej im A. Malawskiego w Rzeszowie o godz. 18:00. W trakcie koncertu planowany jest również ciekawy quiz o Unii Europejskiej, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com