2 C
Rzeszów
sobota, 3 grudnia, 2022
+

  Inwestycja MPWiK na osiedlu Budziwój w Rzeszowie

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozwija sieć na terenach, które niedawno zostały włączone w granice miasta. MPWiK rozpoczął budowę ujęcia, z której wodę będą mieli mieszkańcy ulicy Podleśnej na osiedlu Budziwój w Rzeszowie.

  Część mieszkańców osiedla Budziwój w Rzeszowie korzysta z wody dostarczanej wodociągami z Tyczyna. Część jednak czerpie wodę ze studni głębinowych.  Tak jest także przy ulicy Podleśnej. Zdarzają się kłopoty z dostawami wody, ale niebawem to się zmieni. 

  – Zdarzało się, że dość często były kłopoty z dostawami wody do wszystkich odbiorców. Występowały przerwy

  – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

  fot. materiały MPWiK na Facebooku

  Oczekiwania mieszkańców były jednoznaczne – chcieli by dostawami wody dla osiedla zajął się MPWiK Rzeszów.

  I 24 marca 2021 roku rozpoczęły się prace przy budowie nowego ujęcia wody przy ulicy Podleśnej w Rzeszowie na osiedlu Budziwój. Wykonawcą inwestycji jest firma Polskie Centrum Wody z Jasła.

  – Ujęcie będzie pobierało wodę z dwóch studni głębinowych. Z badań wynika, że pierwsza ma wydajność czterech metrów sześciennych na godzinę, a druga 1,5 metra sześciennego na godzinę

  – tłumaczy Grzegorz Liszcz.

  fot. materiały MPWiK na Facebooku

  Woda będzie magazynowana w dwóch zbiornikach o łącznej pojemności 26 metrów sześciennych. Taki układ zapewni ciągłość dostaw. Pojemność zbiorników jest dostosowana do zapotrzebowania okolicznych mieszkańców.

  – Zakładamy jednak, że osiedle będzie się rozbudowywać i dlatego przewidzieliśmy także możliwość rozbudowy zbiorników gdyby wzrosło zapotrzebowanie 

  – wyjaśnia Grzegorz Liszcz.

  Woda ze źródeł głębinowych przy ulicy Podleśniej była badana i obecnie nie wymaga uzdatniania. Zakładane są jedynie drobne, wręcz kosmetyczne działania. W razie gdyby wystąpiła taka potrzeba woda może być dochlorowywana.  Koszt budowy ujęcia to około milion złotych. Planowany termin zakończenia budowy to 16 września 2021 roku.

  fot. materiały MPWiK na Facebooku

  MPWiK planuje już kolejne działania. Po uzyskaniu źródła wody czyli po wybudowaniu ujęcia firma wystąpi o zezwolenie na budowę nowej sieci wodociągowej i ogłosi przetarg na budowę. Do czasu jego wybudowania woda będzie rozprowadzana istniejącą siecią wodociągową.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com