17,5 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od 1 do 11 maja będzie trwała akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Jak informuje Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii uodparnianie lisów obejmie całe województwo podkarpackie.

  Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

  Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta – wydająca specyficzny zapach – zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

  Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy z powodu pozostawionego zapachu. W razie kontaktu człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymagana jest konsultacja medyczna.

  W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań. Ewentualny kontakt czworonoga z preparatem należy zgłosić weterynarzowi.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -