-1,8 C
Rzeszów
niedziela, 23 stycznia, 2022
+

  Aleksandra Pasich, Hanna Neroj i Bartosz Cisek z Politechniki Rzeszowskiej najlepsi w Polsce w konkursie LOT-u

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Aleksandra Pasich, studentka lotnictwa i kosmonautyki, zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę dyplomową z zakresu lotnictwa pasażerskiego i transportu cargo. W tej samej kategorii wyróżnienie zdobyła również Hanna Neroj i Bartosz Cisek. Organizatorem konkursu są Polskie Linie Lotnicze LOT.

  Jurorami konkursu było 20 przedstawicieli najważniejszych uczelni w kraju, w tym m.in.: Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Leona Koźmińskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Rzeszowskiej.

  Politechnikę Rzeszowską reprezentował prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem. Do konkursu nadesłano 96 prac, w tym 54 prace magisterskie i 42 prace inżynierskie i licencjackie.

  Pierwsze miejsce w kategorii „prace inżynierskie i licencjackie” zajęła Aleksandra Pasich, studentka lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, za pracę pt. Location of entry and exit points in Free Route Airspace and its impact on flight efficiency. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej. Praca dyplomowa dotyczyła poprawy efektywności lotu w Przestrzeni Lotów Swobodnych.

  Wprowadzenie FRA i likwidacja z góry narzuconych korytarzy powietrznych była kluczowym krokiem w celu złagodzenia problemu wyczerpującej się przepustowości przestrzeni powietrznej nad Europą oraz poprawy efektywności lotu np. skrócenia dystansu lotu, a w efekcie skrócenia czasu lotu, redukcji zużycia paliwa, emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz redukcji kosztów operacyjnych.

  Fot. archiwum Politechniki Rzeszowskiej

  Wyróżnienie w kategorii „prace inżynierskie i licencjackie” otrzymała Hanna Neroj, absolwentka lotnictwa i kosmonautyki, na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, za pracę Performance Assessment in the Free Route Airspece from Human Factor and Environmental perspective. Promotorem pracy jest dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej. Praca dyplomowa dotyczyła badania wpływu wprowadzenia nowych procedur związanych z Przestrzenią Lotów Swobodnych (Free Route Airspace) na obciążenie pracą (workload) i świadomość sytuacyjną (situational awareness) kontrolerów ruchu lotniczego.

  Fot. Politechnika Rzeszowska

  Wyróżnienie w kategorii „prace magisterskie” otrzymał Bartosz Cisek, absolwent kierunku logistyka na Wydziale Zarządzania, za pracę Wpływ technologii biometrycznej na rozwój lotnictwa pasażerskiego. Promotorem pracy jest dr inż. Marek Barć z Zakładu Zarządzania Projektami i Polityki Bezpieczeństwa. Celem pracy dyplomowej było udowodnienie, że technologia biometryczna może mieć znaczący wpływ na optymalizację przepustowości portów lotniczych, przez zastosowanie jej w procesie obsługi pasażerów.

  Gratulujemy studentom i absolwentom osiągnięcia wysokich miejsc w ogólnopolskim konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -