2,3 C
Rzeszów
środa, 7 grudnia, 2022
+

  W Rzeszowie powstaną ekologiczne projekty: mural, trzmielowisko i ławka solarna

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Ekologiczny mural ozdobi jedną ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11  w Rzeszowie, trzmielowisko powstanie w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, ławka solarna z kolei pojawi się w parku przy al. Cieplińskiego.

  W ramach zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA)  realizowanego przez Urban Lab Rzeszów mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach.

  Pierwsza z nich to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, trzecia to zieleń w mieście.

  – mówi Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

  Rzeszowianie zgłosili 16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy. Pierwszy z nich to mural ekologiczny, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11, która mieści się przy ul. Podwisłocze na rzeszowskim Nowym Mieście.

  Będzie to mural wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je. Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Madrycie, Rzymie. W Polsce są na razie dwa: w Warszawie i Bielsku-Białej. W powstanie naszego rzeszowskiego muralu ekologicznego zaangażują się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, które będą tworzyły projekty. Następnie te projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom, którzy głosując wybiorą ten, który powstanie na szkolnej ścianie.

  – tłumaczy Kamil Czyż.

  źródło: materiały organizatora

  Drugim z mikroprojektów, który w tym roku będzie realizowany w Rzeszowie będzie ławka solarna. Zostanie zamontowana w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego).

  Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania – panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych – portu USB oraz odbiór internetu. Ławeczka będzie wykonana ze stali ocynkowanej, która zostanie pomalowana na kolor antracytowy, natomiast siedzisko i oparcie będzie z drewna.

  – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

  Trzeci z wybranych projektów to trzmielowisko.

  Stworzone zostaje miejsce, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym będziemy chcieli, aby zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody – zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły.

  – mówi Wąsowicz-Duch.

  Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy nadrzeczne Bulwary z os. Nowe Miasto. Projekt zajmie teren o powierzchni 100 m kw. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W niej swoje siedliska mają znaleźć trzmiele. Rodziny trzmieli początkowo będą znajdować się w specjalnych drewnianych skrzyneczkach, a następnie powinny zasiedlić pryzmę. Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu. Na terenie trzmielowiska zostaną posadzone drzewa, będzie też wiele roślin kwitnących.

  Wartość każdego z trzech realizowanych ekologicznych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł.

  źródło: materiały organizatora

  W związku z dużym zainteresowaniem, jakim projekt akceleracji cieszył się w 2020 roku, została podjęta decyzja o jego kontynuacji. Dziś rozpoczął się nabór do kolejnej edycji. Tym razem akcja nazywa się „Rzeszów to MY”. Nabór potrwa do 17 maja.

  Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej https://urbanlab.erzeszow.pl/

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com