1 C
Rzeszów
środa, 1 grudnia, 2021
+

  Konferencja dotycząca transportu pacjentów do punktów szczepień przeciw COVID-19

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, której organizatorem był Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie. Wzięła w niej udział wojewoda Ewa Leniart. Podczas spotkania omówiono kwestie związane z transportem do punktów szczepień przeciw COVID-19 oraz. tzw. wyjazdowymi punktami szczepień.

  Ewa Leniart podsumowała dotychczasową realizację Narodowego Programu Szczepień w regionie. Poinformowała, że według danych z wczorajszego dnia (21 luty) zaszczepionych jest 128 tys. 500 osób, z czego drugą dawką 41 tysięcy.

  – By umożliwić realizację szczepień populacyjnych, zwłaszcza w grupach 80 i 70 plus został stworzony specjalny mechanizm dowozu do punktów szczepień osób, które są niepełnosprawne lub mają trudności w przybyciu do punktów stacjonarnych. Tych możliwości dowozu jest kilka, jednym z wariantów jest  tworzenie wyjazdowych punktów szczepień. Modelowym sposobem podstępowania jest także wsparcie osób niepełnosprawnych  lub niemobilnych poprzez zorganizowanie dowozów do przez jednostki samorządu terytorialnego, które zaangażowały się w logistyczne wsparcie realizacji Narodowego Programu Szczepień 

  – mówiła wojewoda.  

  fot. materiały PUW

  Podczas spotkania obecny był również dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj. Mówił o możliwościach dotarcia do osób, które chcą się zaszczepić, ale nie pozwala im na to stan zdrowia.

  Do tych patcjentów dotrą specjalne wyjazdowe punkty szczepień, które są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które – zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień – potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. W skali kraju powstało 117 dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień.

  fot. materiały PUW

  – Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący 

  – podkreślił dyrektor Bugaj.

  fot. materiały PUW

  Aby skorzystać z takiej możliwości wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

  Punty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.

  Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy organizowany przez władze lokalne. Szczegóły tutaj.

  fot. materiały PUW

  W dzisiejszej  konferencji prasowej wziął również udział burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć, który mówił o doświadczeniach związanych z organizacją transportu do punktów szczepień na administrowanym przez siebie terenie.  

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -