2,7 C
Rzeszów
wtorek, 2 marca, 2021

Amelia Borkowska z Rzeszowa zakwalifikowana do dalszego etapu The Voice Kids

Amelia Borkowska z Rzeszowskiego Domu Kultury oczarowała swoim występem jurorów i zakwalifikowała się do dalszego etapu telewizyjnego programu The Voice Kids. Swoją dalszą przygodę...
+

  Międzynarodowa debata samorządowa

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Samorządowcy różnych szczebli, posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele Komisji Europejskiej, eksperci i naukowcy spotkali się wirtualnie na konferencji poświęconej kwestiom kluczowym dla rozwoju europejskich regionów. Gospodarzem konferencji było województwo podkarpackie, które zyskało kolejną okazję zaprezentowania na forum Europy swych inteligentnych specjalizacji.

  Europejski Komitet Regionów został utworzony w 1994 r. i pełni rolę doradczą w unijnym procesie decyzyjnym. Inne instytucje mają obowiązek zasięgać jego opinii w kwestiach mających wpływ na miasta i regiony. Choć członkowie EKR-u nie mają uprawnień decyzyjnych na szczeblu UE, wydawane przez nich zalecenia mogą mieć znaczny wpływ na przywódców krajowych i europejskich komisarzy. W skład polskiej delegacji do Komitetu Regionów wchodzi 21 członków.

  Uczestnicy podczas dzisiejszej dyskusji skupili się na dwóch niezwykle aktualnych tematach, które są bodźcem do rozwijania europejskich samorządów różnych szczebli. Pierwszy z nich to rola inteligentnych specjalizacji w budowaniu przyszłości regionów, a drugi nowe tendencje w budżecie UE na lata 2021-2027.

  Celem naszej debaty jest wymiana doświadczeń, przedstawienie dobrych praktyk, rozmowa o bieżących problemach. Szczególnie ważne jest to teraz, w okresie pandemii, ale także w momencie, kiedy wchodzimy w nowy okres finansowy w UE.

  – mówił marszałek Władysław Ortyl, rozpoczynając wydarzenie.

  Podczas pierwszego panelu przedstawiono inteligentne specjalizacje w rozwoju Podkarpacia: Lotnictwo i kosmonautyka, Motoryzacja, Informatyka i telekomunikacja, Jakość życia. Gospodarz regionu odniósł się także do nowej perspektywy finansowej UE.

  Chodzi o 1,8 bln euro, to są rekordowe kwoty, jakie nie miały do tej pory miejsca jako pomoc UE w rozwój gospodarczy, społeczny czy infrastrukturalny. Musimy je wydać efektywnie a nie efektownie. To podstawowe zadanie dla naszych miast i regionów. Każde euro w dobie pandemii trzeba wydać rozsądnie, obejrzeć je dwa razy. 

  – mówił marszałek Ortyl.

  źródło: podkarpackie.pl

  Wśród prelegentów spotkania był dr hab. Jacek Strojnyprofesor nadzwyczajny i kierownik Zakładu Zarządzania Projektami i Polityki Bezpieczeństwa na Politechnice Rzeszowskiej. Mówił on o roli, jaką odgrywa Politechnika Rzeszowska w kreowaniu inteligentnych specjalizacji.

  Jesteśmy kuźnią kadr, tworzymy kierunki studiów pod potrzeby firm, prowadzimy badania potrzebne firmom, współpracujemy z lokalną gospodarką, ale nie możemy kształcić tych kadr i pozwalać im na wyjazd z tego regionu, musimy je tutaj umiejętnie zatrzymać.

  – mówił.

  Dr hab. Jacek Strojny podkreślał także, że uczelnia techniczna jest fundamentem rozwoju, ale konieczne jest budowanie partnerstw.

  Z kolei dr Sławomir Tokarski, dyrektor ds. Polityki Przemysłowej i Innowacji, DG GROW, mówił o tym jak powinny funkcjonować inteligentne specjalizacje w nowej perspektywie. Podkreślał jak ogromne znaczenie będzie miała w tym obszarze współpraca pomiędzy regionami.

  źródło: podkarpackie.pl

  Kwestia nowych trendów w perspektywie budżetowej 2021-2027 Unii Europejskiej i tego na co w jej ramach mogą oczekiwać regiony, była tematem drugiego z paneli. Całkowity budżet wynosi 1,8 biliona euro. Kwota ta łączy standardowe wieloletnie ramy finansowe z nadzwyczajnym narzędziem służącym odbudowie Europy, nazwanym Next Generation EU. W czasie dyskusji paneliści zastanawiali się na ile ambicje transformacji ekologicznej i cyfrowej można przełożyć na konkretne rozwiązania stymulujące nowe impulsy rozwoju regionów, gmin, miast i mniejszych miejscowości.

  Dr Bogdan Rzońca poseł do PE mówił o szansach, jakie istnieją dzięki nowej perspektywie unijnej.

  1 mld 600 mln euro, które mamy jako Podkarpacie zagwarantowane to pieniądze, które musimy z pożytkiem wykorzystać. Oczywiście, musimy być dobrze przygotowani i dobrze wpisać się w proces odbudowy i rozbudowy poprzez inwestycje ekologiczne, zielone, ale traktowane chociażby jako ekologiczny transport kolejowy, bo te pieniądze muszą dobrze pracować dla regionu.

  – podkreślał  parlamentarzysta, wcześniej przez lata samorządowiec. 

  Europejską debatę podsumował marszałek Ortyl, życząc wszystkim sił i determinacji do realizacji planów, zaprosił także uczestników konferencji do przyjazdu i poznania Podkarpacia, kiedy tylko skończy się pandemia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -