poniedziałek, 25 września, 2023
+

  Podkarpackie Centrum Innowacji sfinansuje 63 projekty badawczo-rozwojowe

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Najlepsze zespoły naukowe z rzeszowskich uczelni otrzymały granty na prace badawczo-rozwojowe, które w ramach II naboru do Programu grantowego przyznało Podkarpackie Centrum Innowacji.

  W ramach drugiego naboru do Programu grantowego, do Podkarpackiego Centrum Innowacji wpłynęły 143 wnioski o dofinansowanie innowacyjnych projektów. Jest to o ok. 40% więcej niż w ramach pierwszego naboru (103 wnioski), co świadczy o rosnącym zainteresowaniu Programem wśród naukowców. Wszystkie projekty zostały zakwalifikowane jako poprawne formalnie, a 119 z nich uzyskało podczas oceny merytorycznej co najmniej 28/55 punktów i rekomendację do dofinansowania od ekspertów zewnętrznych.

  – powiedział Krzysztof Borowicz, Dyrektor ds. Rozwoju Technologii w PCI.

  Ostateczna lista rankingowa została ustalona w dniu 12 stycznia 2021 r. podczas posiedzenia Komitetu Alokacji Zasobów PCI (KAZ), w skład którego wchodzą przedstawiciele PCI, uczelni partnerskich, przedsiębiorstw i organizacji biznesowych z regionu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

  Ze względu na wysoką jakość projektów zdecydowano się dofinansować wszystkie wnioski, które uzyskały 44 i więcej punktów tj. łącznie  63 projekty, w tym 32 z Politechniki Rzeszowskiej, 25 z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz 6 z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. PCI przeznaczy na realizację wybranych projektów ponad 10 mln zł.

  Na liście znalazły się inicjatywy dotyczące: jakości życia – 51 projektów, następnie informacji i telekomunikacji – 8 projektów, lotnictwa i kosmonautyki – 3 projekty, a także motoryzacji – 1 projekt.

  Otrzymane granty pozwolą zespołom naukowym na opracowanie innowacyjnych technologii, mających największe szanse na komercjalizację. Środki mogą być przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia, urządzeń, materiałów oraz surowców służących do prowadzenia badań. Do wydatków kwalifikowanych zalicza się także wynajem aparatury badawczo-naukowej, wynagrodzenie osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu oraz sfinansowanie kosztu ochrony patentowej lub innego zabezpieczenia praw własności intelektualnej.

  Uroczyste podpisanie umów z przedstawicielami uczelni odbędzie się na przełomie stycznia i lutego br. w Podkarpackim Centrum Innowacji.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com