sobota, 2 marca, 2024
+

  Przed nami 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. W niedzielę 19.07. start projektu Fundacji Służby Niepodległej

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Projekt „Polacy w służbie Niepodległej. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 r.”,
  koordynowany przez Fundację Służba Niepodległej, to szereg wydarzeń łączących formę interdyscyplinarnego konkursu wiedzy historycznej i artystycznych form wyrazu, wzbogacony cyklem seminariów prezentujących wydarzenia związane z obroną niepodległości, w szczególności z Bitwą Warszawską 1920 r. w 100. rocznicę.


  Różnorodne pod względem formy wydarzenia objęte projektem, będą miały również charakter lokalny, promujący wątki regionalne w wojnie w obronie niepodległości, a także będą angażować osoby z różnych grup wiekowych oraz różnych miejscowości – w formie czynnej oraz biernej. Tytuł projektu nawiązuje do wielkiego wysiłku Polaków, którzy stanęli w służbie Niepodległej i skutecznie obronili suwerenność Polski oraz Europę Zachodnią przed falą komunizmu z bolszewickiej Rosji, a tym samym promocja bohaterskich i patriotycznych postaw.

  fot. materiały prasowe

  Wysiłki mobilizujące Polaków w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 r., zaprezentowane będą w formie seminarium naukowego. Odbędzie się ono 19 lipca o godzinie 15:00 w Grein Hotel. Prelekcję pod tytułem “Wojna polsko-bolszewicka i jej znaczenie dla Podkarpacia” wygłosi mgr Tomasz Sumara.

  „Koncepcja projektu opiera się także na dokonaniu selekcji i wybraniu oraz obróbce graficznej kilkunastu plakatów powstałych w latach 1919 – 1920 oraz ich prezentacja w dużym formacie (np. A3) w formie ulicznej. Koncepcja poza prezentowaniem historycznych treści oraz dawnych form wyrazu, które dały początek polskiej szkole plakatu oraz stanowi graficzne dopełnienie treści seminariów. Pragniemy zwrócić uwagę uczestników seminariów na kwestię mobilizacji społeczeństwa polskiego różnych warstw społecznych w obronie niepodległości (wątki skierowane i prezentujące chłopów, robotników, żołnierzy), a także dotykające specyfiki o charakterze lokalnym i regionalnym w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 r.” – mówi Adam Poręba, wiceprezes Fundacji Służby Niepodległej.

  Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Służba Niepodległej która powstała,
  aby działać na rzecz idei sprawnego i suwerennego państwa oraz wolnego społeczeństwa,
  promować polskie dziedzictwo narodowe oparte na chrześcijańskim fundamencie
  i wielowiekowej historii dającej nam liczne powody do dumy z przynależności do polskiej
  wspólnoty narodowej – „dążymy do krzewienia w młodym pokoleniu Polaków etosu
  propaństwowych patriotów chcących służyć niepodległej Rzeczypospolitej na polu
  zawodowym, społecznym i prywatnym. Zrealizowaliśmy i realizujemy liczne projekty, akcje i wydarzenia o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.” -mówi Poręba.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com