niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Zakład Fotograficzny na Placu Farnym

  Polecamy

  Krzysztof Mosiężny
  Krzysztof Mosiężny
  Krzysztof Mosiężny - Redaktor naczelny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi // Fotograf, podróżnik, grafik i medioznawca
  - Reklama -

  Nie każdy o tym wie, że przed wojną w Rzeszowie na Placu Farnym, w miejscu obok dzisiejszego pomnika Płk. Leopolda Lisa – Kuli, w miejscu słupa ogłoszeniowego i schodów biegnących w stronę ul. Kopernika istniał budyneczek, a w nim Zakład Fotograficzny otwarty w 1920r.

  Prowadziły go dwie siostry, Zofia i Janina Staszczakówny. Jedna z nich terminowała u Edwarda Janusza.
  .
  Po wojnie zakład został przeniesiony na ul. 3go Maja 5. Jest to jak dla mnie piękny przykład zaradnych i ambitnych Pań, które w dwudziestoleciu międzywojennym rozkręciły w tak zacnym miejscu swój własny biznes. Chylę czoła spoglądając w przeszłość.

  Okazuje się, że tuż obok Zakładu Fotograficznego znajdowała się przylegająca do domku pierwsza w Rzeszowie stacja benzynowa, której właścicielami była społka Schaitter – Michała Gottmana.

  Ciekawym wątkiem historycznym, jest to iż dzisiejszy 'stok’ między pl. Farnym a ulicą Kopernika był własnością wyżej wymienionego Gottmana i niewiele brakło aby właśnie w tym miejscu powstał gmach Schaitter i Spółka. W 1935r rozpoczęto już budowę, ale na skutek zamiany gruntów oraz starań poczynionych przez Komitet Budowy Pomnika Płk. Leopolda Lisa – Kuli budynek powstał z opóźnieniem w znanej nam lokalizacji przy ul. Grunwaldzkiej.

  Te i inne ciekawe dyskusje toczą się na Grupie: https://www.facebook.com/groups/178523919544167/

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com