niedziela, 28 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Drogie, głośne, awaryjne, prądożerne – dlaczego są hitem?

    Polecamy

    Waldemar Ruszel
    Waldemar Ruszel
    Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
    - Reklama -

    Prawdopodobnie uważasz, że sposób, w jaki dotychczas ogrzewałeś dom, ma mnóstwo zalet, lecz nie dostrzegasz jego wad. Rozwój technologii sprawił, że obecnie można bezpiecznie, tanio i bezobsługowo ogrzewać dom i wodę. W walce ze zmianami klimatu pomagają liczne ulgi i dofinansowania dla osób, które wybierają Odnawialne Źródła Energii.

                Ja nazywam się Mateusz Pawlik i w dwuczęściowym artykule spróbuję przybliżyć sposób działania, korzyści i wady instalacji pompy ciepła. Ogranicza mnie miejsce, dlatego tutaj zostawiam wiedzę w pigułce, a po rozwinięcie każdego z punktów zapraszam na facebookowy fanpage Fotopawlika.

    1. Na naszym kontynencie trwa boom na pompy ciepła – w całej UE pracuje ich już 50 milionów, z czego w Polsce ok. 400 tysięcy. Są to urządzenia nowoczesne, ale nie nowe. Wykorzystywana w nich technologia od 170 lat służyła do chłodzenia żywności, a pierwszą instalację grzewczą uruchomiono w 1928 roku – i działała jeszcze w XXI wieku!
      Produkowane ciepło pochodzi z powietrza atmosferycznego, gruntu lub wody. Najpopularniejsze są pompy powietrzne, które osiągają sprawność zbliżoną do gruntowych, będąc przy tym o wiele tańsze.
    2. Urządzenie przekształca energię cieplną z otoczenia przy użyciu energii elektrycznej. Istotą jest sprężanie czynnika chłodniczego. Nie ma spalania ani dymu, proces jest bezpieczny, zdrowy i powtarzalny.

      Pompy wysokiej klasy pracują nawet przy -25°C, potrafią też zasilać grzejniki wodą o temperaturze 65°C. Harmonogram pracy pompy ustawia się poprzez sterownik lub aplikację – warto dopasować jej pracę do uzysków z PV lub tańszej taryfy.
    3. Dla kogo i dlaczego? Proponuję zadać sobie następujące pytania:
      > Kiedy wymieniałem piec i ile jeszcze może pracować?
      > Czy obecny piec spełnia wymogi Uchwały Antysmogowej?
      > Ile wydaję na paliwo do pieca?
      > Czy mnie na to stać?
      > Czy sposób działania pieca jest dla mnie komfortowy?
      > Czy mam ciepłą wodę w lecie, gdy jej potrzebuję?
      > Co gdy zachoruję lub złamię nogę?
      > Czy paliwa, które obecnie stosuję, może zabraknąć?
      > Co będzie decydujące przy wyborze nowego źródła?
    4. Korzyści. Czujemy lęk przed zmianą – czy będzie na lepsze? Co daje pompa ciepła:
      > Spokój. Bez martwienia się o ceny opału, o wygląd kotłowni, o własne siły i zdrowie. Bez czujników gazu i czadu oraz czekania z niepokojem na wysokość rachunków.
      > Bezpieczeństwo. Nie wymaga zewnętrznych dostawców i uwagi. Pracuje, gdy jest potrzeba, a wodę użytkową ogrzewa cały rok. Nawet gdy w budynku nikogo nie ma przez wiele dni, pompa zapewni tam odpowiednią, bezpieczną temperaturę.
      > Oszczędności! Ciepło trafiające do budynku pochodzi w większości z otoczenia. Jeżeli prąd jest z fotowoltaiki, to rachunki za energię i ogrzewanie mogą wynosić jedynie kilkaset złotych rocznie! Do tego pompa to urządzenie proste i trwałe.
      > Wolny czas zamiast zwożenia, zrzucania, dokładania opału. Czyste i przestronne pomieszczenie kotłowni. Świeże powietrze i zdrowie dla domowników.
      > Ekologia. Widzimy anomalie pogodowe, burze i rekordy temperatur w styczniu, susze, powodzie, katastrofalną jakość powietrza. Każda rodzina, odchodząca od niszczących klimat urządzeń grzewczych, dokłada cegiełkę do poprawy jakości naszego życia.

    To była część pierwsza artykułu na temat pomp ciepła. W DRUGIEJ dowiesz się o sposobach finansowania i dofinansowaniach na inwestycję, rozwiejemy najpopularniejsze mity i odpowiemy na najczęściej spotykane pytania.

    Bądź zdrowy!

    Mateusz Pawlik Zajrzyj na Facebook: Fotopawlika po rozwinięcie każdego z powyższych punktów.


    Materiał Partnera

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com