sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi. Co biblioteka w Rzeszowie przygotowuje z tej okazji? Jak można dbać o naszą planetę na co dzień?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj wypada w kalendarzu Światowy Dzień Ziemi – święto, podczas którego szczególną uwagę kierujemy na naszą planetę. To dzień, który przypomina nam o konieczności dbania o nią. Obecnie praktycznych działań w tym zakresie oraz edukacji potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. Proekologiczne postawy można kształtować także wśród najmłodszych dzięki różnym programom edukacyjnym.

  Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?

  Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 roku w USA dzięki inicjatywie senatora Gaylorda Nelsona. Pierwsze obchody święta miały zwrócić uwagę społeczeństwa na pilną potrzebę ochrony planety. Dzięki zaangażowaniu milionów osób z całego świata, Dzień Ziemi stał się globalnym wydarzeniem. Obchodzimy go 22 kwietnia jako wyraz troski o naszą planetę i jej przyszłość, szczególnie w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska i promocji zrównoważonego rozwoju.

  „Dzień Ziemi wpływa na zwiększenie społecznej ekoempatii. Ekoempatia odnosi się do naszej zdolności odczuwania i rozumienia środowiska naturalnego oraz wszystkich istot, które je zamieszkują. Dzięki niej nie tylko rozumiemy, jak nasze działania wpływają na planetę – dostrzegamy także jej prawdziwe piękno i różnorodność. Przekłada się to na zwiększenie motywacji do podejmowania działań na rzecz ochrony Ziemi. Szczególnie ważne jest, by ekoempatię rozwijać już od najmłodszych lat. Poprzez praktyczne działania na rzecz środowiska, dzieci uczą się doceniać i szanować przyrodę oraz rozwijać empatyczną więź z jej różnorodnością.”

   – mówi Irena Ranosz-Talarek, Educational Specialist z Czepczyński Family Foundation.

  Dzień Ziemi w Polsce

  Obchody Dnia Ziemi angażują coraz szersze grono osób – także w Polsce. Promocję ekologicznych postaw wspierają różnorodne wydarzenia i akcje społeczne. W te inicjatywy włączają się również szkoły i przedszkola, a także miejscowe biblioteki.

  Już w najbliższy wtorek, czyli jutro 23 kwietnia, w godzinach od 10 do 18, rzeszowska biblioteka, a konkretniej oddział numer trzy, na ul. Krzyżanowskiego 6, zaprasza wszystkich na biblioteczną wymianę roślin pod hasłem „Zielono mi!”. Dla odwiedzających bibliotekę w tym dniu przygotowano mnóstwo roślin doniczkowych, zarówno domowych, jak i ogrodowych., np. fiołki, bluszcze, pelargonie, trzykrotki, sukulenty. Wystarczy przyjść z dowolną rośliną i wymienić ją na któryś z kwiatów. To również doskonała okazja do rozmów o roślinach, ogrodach, wymiany poglądów i doświadczeń na temat pielęgnacji kwiatów. Biblioteka posiada w swoich zbiorach wiele pozycji dotyczących uprawy roślin i ogrodów, które czekają na wypożyczenia. Wydarzenie to zorganizowane jest z okazji Światowego Dnia Ziemi.

  Troska o planetę nie tylko od święta

  Świętowanie Dnia Ziemi nie musi ograniczać się tylko do 22 kwietnia. Jak promować ekologiczne postawy wśród dzieci przez cały rok? Przede wszystkim dzięki wyrabianiu codziennych nawyków, takich jak:

  gaszenie światła, gdy nie jest potrzebne,

  oszczędzanie wody i energii,

  naprawianie zepsutych rzeczy,

  wybieranie jazdy na rowerze zamiast samochodu,

  robienie przemyślanych zakupów,

  segregacja odpadów

  Warto włączyć się również w regularne akcje sprzątania lasów czy sadzenia różnorodnych roślin i  drzew, a także skupić się na edukacji ekologicznej od najmłodszych lat.

  – Klimat Ziemi zmienia się na naszych oczach, doświadczamy rekordów temperatury, tracimy kolejne gatunki zwierząt i roślin, mamy do czynienia z coraz większą liczbą odpadów – musimy więc działać, by chronić naszą planetę. Jednak żeby nasze działania miały sens, potrzebujemy edukacji – bez odpowiedniej wiedzy ciężko podejmować właściwe, korzystne dla środowiska decyzje. Najlepiej jest edukować w odniesieniu do znanych nam rzeczy, do naszego otoczenia. W ten sposób łatwiej zrozumieć zależności i skutki naszego wpływu na planetę. Warto także używać języka korzyści i pokazywać tę lepszą, bardziej ekologiczną wizję przyszłości. Edukacja ekologiczna pomaga dzieciom wyrabiać eko-nawyki i zachęca do tego, by edukować dalej swoich najbliższych – rodziców, dziadków. Zyskują na tym całe rodziny!

  – mówi Janusz Mizerny, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, autor bloga Green Projects oraz Eko-scytującego newslettera.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com