wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Muzeum Okręgowe zaprasza do oglądania najnowszej wystawy pod nazwą „ANDY WARHOL PRZED I PO”, z obrazami w klimacie pop-artu!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Muzeum Okręgowe w Rzeszowie znajduje się przy popularnym deptaku, na ul. 3 Maja 19. Słynie z tego, że co raz można oglądać w jego siedzibie między innymi różne ciekawe wystawy. Tym razem, ta instytucja kultury zaprasza serdeczne na ciekawą, wyjątkową, niepowtarzalną i jedyną taką wystawę, która niedawno temu została uruchomiona w siedzibie muzeum. Mowa tutaj o najsłynniejszym przedstawicielu pop-artu, którego odwiedzając muzeum to będziemy mogli bliżej poznać. Wystawa pod nazwą  „ANDY WARHOL PRZED I PO” przedstawia tego artystę oraz jego największe dzieła. Informujemy, że wystawa jest czynna od 11 kwietnia do 16 czerwca 2024 roku.

  Współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola, dyrektor Pan Martin Cubjak, który jest także kuratorem wystawy oraz autor całej koncepcji Pan Michał Bycko. Warto dodać, że ekspozycja jest efektem współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim.

  Poza tym, wystawa „ANDY WARHOL PRZED i PO” to niezwykłe wydarzenie, które przenosi nas w świat ikony popkultury XX wieku. Organizatorzy i pomysłodawcy wystawy pragną pokazać nam Andy’ego Warhola nie tylko jako artystę, ale także człowieka o korzeniach łemkowskich ze Słowacji. Wystawa ukazuje jego relacje z matką, wczesne dzieła oraz prace z okresu największej popularności. Wystawa ta to nie tylko retrospekcja twórczości, lecz także podróż przez życie i filozofię jednego z najbardziej fascynujących artystów XX wieku.

  Kim jest artysta, którego m.in. prace poznamy, odwiedzając wystawę?

  Andy Warhol (ur. 6 sierpnia 1928 w Pittsburghu, zm. 22 lutego 1987 w Nowym Jorku) – znany przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao Zedong, Włodzimierz Lenin czy Joseph Beuys. Andy Warhol traktował wszystko co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarowe miały dla niego taką samą wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop.

  Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com