czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Już w ten weekend odbędzie się „speed dating”, na którym pary przedyskutują pomysły na spektakle

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ramach szóstej już edycji Sceny Nowej Dramaturgii, która działa jako platforma przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, na ul. Sokoła odbędzie się już 6 i 7 kwietnia, czyli w nadchodzącą sobotę oraz niedzielę – tzw. „speed dating”. O co chodzi?

  To będzie przestrzeń do wymiany pomysłów na przygotowanie współczesnej teatralnej sztuki. Projekt, do którego trwał jakiś czas temu nabór, który na tę chwilę jest już zamknięty – skupiać miał pisarzy, poetów, dramaturgów, scenarzystów, reporterów związanych z pisaniem dla teatru, reżyserów teatralnych. Co ważne, projekt ten ma charakter ogólnopolski, a więc już za kilka dni, do Rzeszowa zjadą się osoby, które przeszły kolejny etap „konkursu” i teraz w ramach Teatralnego Speed Datingu, połączeni zostaną w pary, a dalej podczas kilkudziesięciu godzin pracy stworzą wspólnie koncepcję – pomysłu na spektakl.  

  Warto również dodać, że przez te sześć lat trwania Sceny Nowej Dramaturgii, przewinęło się naprawdę wiele osób, którzy szczególnie mają talent, zainteresowanie oraz umiejętności do tworzenia sztuki na wysokim poziomie. W ciągu tych wielu lat – tematami, jakie były poruszane w trakcie trwania całego projektu były na przykład krytyka konsumpcjonizmu z perspektywy widelczyka do ciasta, albo męska anoreksja. Pomysłów na stworzenie przedstawienia teatralnego było sporo i za każdym razem były one bardzo kreatywne, nakłaniały do głębszej refleksji, czy też skłaniały do myślenia, zastanowienia się nad ważnymi życiowymi wartościami, problemami współczesnego świata.

  Celem całego projektu jest szukanie tych najlepszych, najciekawszych pomysłów jeśli chodzi o stworzenie spektakli teatralnych. Kuratorami tego przedsięwzięcia jest reżyserka Martyna Łyko, a także Witold Mrożek – krytyk teatralny oraz dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.

  Jeśli chodzi o Scenę Nowej Dramaturgii, składają się na nią dwa przedsięwzięcia. Jednym z nich jest Teatralny Speed Dating, czyli wspólne pracowanie nad tekstem, w parach reżysersko-dramaturgicznych. Jeśli chodzi o drugi element programu – jest to Letnia Rezydencja Literacka. W ramach tego, w tym roku Martyna Wawrzyniak, spędzi miesiąc w Rzeszowie, pracując nad nowym tekstem. A efekty prac twórczych duetów, które realizować będą swoje projekty w ramach tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii będzie można oglądać już 7 kwietnia o godz. 16:00 w Szajna Galerii. Bezpłatne wejściówki odbierać można w kasie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Liczba miejsc ograniczona. Teatralny Speed Dating zakończy się zatem publicznym ogłoszeniem par reżyser-autor i przedstawieniem nowo powstałych pomysłów realizacyjnych. W kolejnych etapach wybrane teksty będą dyskutowane podczas sesji script doktorskich, a w finale część z nich dostanie szansę na realizację w formie czytania performatywnego, instalacji teatralnej bądź słuchowiska.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com