środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Czy znasz historię muzycznej rodziny Walawendrów?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Niezwykle uzdolniona, zwłaszcza pod muzycznym względem rodzina Walawendrów składa się z nieżyjącego już, seniora Antoniego Walawendra – kompozytora, muzyka, założyciela kwartetu smyczkowego oraz jego trzech synów, w tym braci bliźniaków, Witolda oraz Roberta – rzeszowskich radnych, którzy dziedzicząc talent do muzyki po swoim tacie – działają obecnie na Podkarpaciu, wpływając na życie kulturalne naszego miasta.

  Poznaj biografię pana Antoniego

  Pan Antoni, który odszedł od nas dwa lata temu, z pięćdziesięcioletnim doświadczeniem w działalności artystycznej, w tym muzycznej oraz pedagogicznej, szczególnie w naszym regionie jest absolwentem wyższej szkoły – Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie szkolił się grać na wiolonczeli, u doc. H. Zarzyckiego. Przez bardzo wiele lat pracował, grając w Filharmonii Podkarpackiej. Od 1965 roku, pan Antoni stał się członkiem Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, gdzie w 1977 roku był tam przewodniczącym. A w między czasie oczywiście dużo koncertował, prowadził audycje muzyczne w szkołach, a także zajmował się wygłaszaniem prelekcji. W swojej karierze wielką nagrodą oraz wyróżnieniem, dla pana Antoniego była możliwość udziału na Dniach Muzyki Kameralnej w Łańcucie, w 1975 roku i zagrania na tej prestiżowej imprezie. W 1979 roku, został mianowany przez ówczesnego wojewodę miasta, do Wojewódzkiej Rady Programowej d/s upowszechniania kultury. Od 1985 do 1990 był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rzeszowie oraz w Łańcucie.

  Absolwenci szkół pana Walawendra dziś realizują się w muzyce

  Wiele też osób, których był nauczycielem brało udział w koncertach, festiwalach muzycznych, przeglądach wokalnych, czy też przesłuchaniach, zajmując wysokie miejsca. A to świadczy o tym, jakie pan Antoni miał wspaniałe podejście do uczniów. Poza tym, pan Walawender podczas swojej pracy dydaktycznej, wykształcił obecnie wielu działaczy kultury, którzy pracują dziś w szerokiej branży muzycznej. Absolwenci szkół, w których pan Antoni uczył, pracuje dziś na przykład w filharmoniach, szkołach muzycznych, nie tylko w Polsce, ale też zagranicą.

  Sukces, kariera i występy kwartetu smyczkowego, który założył ten kompozytor  

  W swojej karierze, pan Antoni założył także kwartet smyczkowy. Zespół ten, zdobył uznanie oraz popularność wśród melomanów, w wielu ośrodkach kulturalnych w kraju oraz zagranicą – na Ukrainie, Rumunii czy w Bułgarii. Publiczność na widowni za każdym razem była zachwycona tymi muzycznymi występami. W 2000 roku orkiestra brała udział w obchodach 9. Dni Polskich w Austrii na zaproszenie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Wiedniu. Także uczestniczyła w prestiżowym, Europejskim Festiwalu Orkiestr Młodych Muzyków w Świeradowie Zdroju, w kilku edycjach imprezy – w 1994, 1996 oraz 2002 roku. Zespół, który założył pan Antoni obecnie licznie koncertuje, między innymi w Filharmonii Rzeszowskiej, Teatrze Maska, Klubie Turkus, Urzędzie Wojewódzkim i Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Orkiestra występowała dotychczas na ważnych wydarzeniach w naszym regionie. Brała udział między innymi w Dniach Kultury Chrześcijańskiej, Dniach Rzeszowa oraz grała na wielu innych imprezach, w tym jubileuszach, czy wernisażach. Orkiestra posiada w swoim szerokim repertuarze utwory kompozytorów epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu, a także polskich kompozytorów, m.in. K. Kurpińskiego, H. Wieniawskiego, F. Chopina, H. Góreckiego i W. Kolara. Rocznie muzycy występują, grając około 40 koncertów.

  Z czego jeszcze słynie muzyk?

  Pan Antoni, w ciągu swojego życia pracował też przy komponowaniu różnych melodii. Na przykład, w latach 80-tych stworzył muzykę do spektaklu „Kot w butach”, dla Domu Kultury. Pełnił również rolę jurora w wielu konkursach muzycznych, zwłaszcza tych lokalnych, w naszym podkarpackim regionie. Notka biograficzna o tym cenionym muzyku znalazła się w Słowniku muzyków pedagogów. Napisano nawet pracę magisterską, pod kierunkiem prof. dr. Leszka Mazepy w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, która zawierała biografię pana Antoniego Walawendra oraz jego dokonania szczególnie w świecie podkarpackiej kultury, w tym właśnie muzyki.

  Nagrody, odznaczenia, dyplomy, które zdobył pan Antoni

  Pan Antoni Walawender za życia, odebrał wiele nagród. Między innymi – „Zasłużony Działacz Kultury”, w 1978 roku, „Zasłużony dla województwa rzeszowskiego „ w tym samym roku, „Złoty Krzyż Zasługi”, w 1982 roku, „Medal 40-lecia” nieco później, bo w 1984 roku, „Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski” w 1989 roku, „Dyplom Honorowy za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury od Ministra Kultury i Sztuki” w 1990 roku, „Medal Komisji Edukacji Narodowej” w 1994 roku, „Nagroda Miasta Rzeszowa” w 1996 roku, „Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa” w 2002 roku, „Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego” w 2004 roku, „Dyplom gratulacyjny Prezydenta Miasta Rzeszowa” w tym samym roku, Dyplomy Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w 2004 oraz w 2006 roku.

  Antoni Walawender odszedł od nas, niedawno temu, bo 6 lutego, 2022 roku.

  Kim są bracia bliźniacy, synowie pana Antoniego?

  Pan Antoni miał trzech synów, z czego dwójka – Robert i Witold – także odziedziczyła po swoim tacie niezwykły talent do muzyki. Oboje byli absolwentami Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, w klasie klarnetu i saksofonu. Kontynuowali swoją edukację w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, na kierunku Wychowanie Muzyczne oraz Sztukę w zakresie Edukacji Plastycznej. Ich tato, już od najmłodszych lat życia braci bliźniaków pragnął zaszczepić w nich miłość do muzyki. Od 8. roku życia śpiewali w chórze chłopięco-męskim Pueri Cantores Resovienses, pod kierunkiem Urszuli Jeczeń-Biskupskiej.

  Witold, jeden z braci należał do różnych kapel Zespołów Pieśni i Tańca, działających w regionie. Między innymi był to – Studencki Zespół Pieśni i Tańca „POŁONINY”, który działa przy Politechnice Rzeszowskiej, ZPiT Bandoska – przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, ZPiT Rzechy, funkcjonujący przy Rzeszowskim Domie Kultury na osiedlu Staroniwa. Do tego wszystkiego włączył się w działalność Orkiestry Dętej, działającej przy WSK PZL Rzeszów. Także, jeden z braci, Witold przez długi okres w życiu grał na klarnecie, w kabarecie „Dwa Balony i Ten Trzeci”, który nagrał kilka płyt, działając w Rzeszowie. Uczy również w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie w klasie klarnetu.

  Z kolei, drugi z braci, Robert – organizuje od wielu lat miejskie wydarzenia kulturalne oraz patriotyczne. Są to między innymi – „Gdzie się podziały tamte melodie?”,  „Rzeszowski Dzień Katyński”, czy „Nadziani Nadzieją”. W OKK „Akwarium” pracuje jako instruktor muzyki.

  Bracia – Witold i Robert Walawender, organizują mnóstwo konkursów, szczególnie tych muzycznych między innymi dla rzeszowskiej młodzieży. Ale także bliźniacy są współorganizatorami wieczorków dla seniorów razem z akompaniamentem muzycznym. Także oboje współpracują z Rzeszowskim Domem Kultury. Obecnie również są Radnymi Miasta Rzeszowa, pracując w Komisji Kultury oraz Promocji. Dzięki ich pracy oraz zaangażowaniu w Urzędzie Miasta Rzeszowa, nasz region otrzymał wiele dotacji na kulturę, ale również został odpowiednio wypromowany. Jednym z działań bliźniaków jest właśnie organizacja Dni Osiedla, które odbywają się szczególnie latem, często na wakacjach w naszym mieście i za każdym razem przyciągają rzeszowian, zapraszając ich do wspaniałej zabawy, rozrywki. Bracia poza tym przyczyniają się także do lepszej edukacji w rzeszowskich szkołach oraz wspierają  program stypendialny dla uczniów rzeszowskich szkół.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com