środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Na Festiwalu Psalmów Dawidowych w miejscu G2A Arena, zaśpiewało wielu znanych artystów! Prezentujemy relację z wydarzenia!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Pomysł, aby zorganizować Festiwal Psalmów Dawidowych zrodził się, by uczcić pamięć Polaków, ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej. Inspiracją do powstania takiego muzycznego widowiska w tym roku, była niezwykła historia Rodziny Ulmów. W 1944 roku, została rozstrzelona przez niemieckich żołnierzy. Dlatego też cały koncert, który zorganizowany został w minioną niedzielę, 24 marca o godzinie 17:00 w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego  – w G2A Arenie, nawiązywał właśnie do Ulmów i jej poruszającej historii.

  Co więcej, cały program koncertów składał się z dwóch części – polskiej i żydowskiej. A podczas tego muzycznego wydarzenia, zaśpiewali: Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik, Golec uOrkiestra, Halina Mlynkova (była wokalistka Brathanków), Ricky Lion (który pochodzi z Afryki Środkowej), Małgorzata Markiewicz (specjalizująca się w popowo-jazzowych brzmieniach), Izabela Szafrańska (interesująca się kulturą i muzyką żydowską), David Deor (reprezentant Izraela podczas Eurowizji w 2004 roku), Alicja Wegorzewska-Whiskerd (śpiewaczka operowa, jurorka The Voice of Senior), Andrzej Lampert (laureat Fryderyka), Marcin Sójka. Wystąpił również Sienna Gospel Choir. To żywiołowy, przebojowy i bardzo energiczny chór specjalizujący się w repertuarze gospel, pod kierownictwem Anny Bajak. Od ponad 20 lat śpiewa i ewangelizuje koncertując w kraju i zagranicą. Swoją obecnością zaszczyciła również wspaniała Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego z Zamościa. Symcha Keller przeczytał podczas koncertu fragmenty psalmów starotestamentowych.

  Festiwal poprowadziła, jak od wielu lat, Magdalena Wolińska – Riedi. To dziennikarka, reporterka i wieloletnia korespondentka TVP z Watykanu, Włoch i obszaru Morza Śródziemnego. Jest autorką 4 książek, w których odkrywa niezwykłość i niepowtarzalność Rzymu oraz Watykanu. Była tłumaczką Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, realizatorką i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie oraz papiestwie. Drugą osobą, prowadzącą festiwal był Grzegorz Boratyn, który jest dziennikarzem rzeszowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Jest również autorem programów publicystycznych, debat i reportaży, a ostatnio cyklu o Polskich  Sprawiedliwych „Jedno życie…cały świat”.

  A impreza ta odbywa się już od 2016 roku. Jest to zatem niesamowity projekt, który za każdym razem angażuje wielu artystów. Z kolei dyrektorem artystycznym festiwalu jest Michał Jurkiewicz. To kompozytor, skrzypek, altowiolista, pianista, organista, aranżer oraz autor tekstów, współpracujący z wieloma muzykami i artystami na co dzień.

  Od kilku już lat, udział w koncercie, biorą także instrumentaliści – Szymon Kamykowski Music (saksofony), Mateusz Pliniewicz (skrzypce), Łukasz Belcyr (gitary), Kamil Barański (instrumenty klawiszowe), Paweł Grzesiuk (gitara basowa), Tomasz Bielecki (instrumenty perkusyjne) oraz Tomasz Mądzielewski (perkusja). To zespół, specjalizujący się szczególnie w muzyce jazzowej.

  Nie sposób nie wymienić najważniejszej osoby, bez której Festiwal Psalmów Dawidowych by nie powstał. To właśnie Bogdan Romaniuk jest jego pomysłodawcą i organizatorem. Jest jednym z dwóch inicjatorów powstania Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

  Wydarzenie było dla wszystkich darmowe, jednak obowiązywała wcześniejsza rejestracja.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com