czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Podkarpackie Centrum Innowacji zainwestowało w młodych twórców

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Zakup helu oraz materiałów niezbędnych do skonstruowania balonu stratosferycznego dla koła naukowo-technologicznego TechnoZone z Dębicy stanowi wyraźną ilustrację działalności Podkarpackiego Centrum Innowacji. Młodzi naukowcy, twórcy oraz przyszli inżynierowie mogą liczyć na taką formę współpracy, korzystając z oferty instytucji wspieranej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

    To nie pierwsza inicjatywa, którą Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) podejmuje wspólnie z uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy. Wcześniej młodzi naukowcy z tej szkoły mieli okazję realizować swoje projekty, korzystając z dostępnych przestrzeni i materiałów oferowanych przez Centrum. Jednym z przykładów może być Turniej Maszyn Wiatrowych zorganizowany przez PGE. W poprzednim roku, członkowie koła mieli możliwość projektowania i drukowania elementów do turbin wiatrowych w pracowniach PCI ProtoLab.

    Rolą samorządów wszystkich szczebli jest wspierać „ponadprogramową” aktywność naukową młodych mieszkańców Podkarpacia. W naszym województwie przygotowaliśmy cały system składający się instrumentów oferowanych szkołom i uczniom. Podkarpackie Centrum Innowacji jest kluczowym elementem tego przedsięwzięcia, ale nie jedynym. Stawiamy na innowacje i zawody przyszłości, stąd nasze ainteresowanie obszarami takimi jak: kosmonautyka, robotyka czy sztuczna inteligencja.

    Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

    Ta konkretna forma współpracy pozwoli uczniom z Dębicy wziąć udział w naukowym wydarzeniu planowanym już w przyszłym miesiącu w Młodzieżowym Obserwatorium w Niepołomicach. Z kolei Podkarpackie Centrum Innowacji aktywnie wspiera młodych twórców z całego regionu.

    Aplikacja „Incoosy – miasto bez barier” ma na celu wspieranie osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów w pokonywaniu architektonicznych przeszkód w przestrzeni miejskiej poprzez udostępnienie „empatycznej nawigacji”.

    W Podkarpackim Centrum Innowacji regularnie odbywają się spotkania konstruktorów z brzozowskiej grupy EduMars. Projekt ten ma na celu zwiększenie zainteresowania naukami ścisłymi wśród dzieci i młodzieży poprzez eksplorację różnych aspektów badań dotyczących Marsa oraz innych planet Układu Słonecznego. Skupia się głównie na młodzieży z powiatu brzozowskiego, która obecnie w PCI ProtoLab pracuje nad konstrukcjami rakiet i satelitów.

    Udostępniamy kreatywną przestrzeń, gwarantujemy wsparcie ekspertów, ale też w ramach programu „Preinkubacji” finansujemy zakup niezbędnych materiałów do realizacji pomysłów.  Nie są to ogromne kwoty, ale często stanowią barierę, która nie pozwala tym projektom ujrzeć światła Dziennego. Na tym m.in. polega nasza misja, aby pomóc wykonać ten pierwszy krok.

    Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji

    Podobnych przykładów działalności jest więcej. Działania PCI obejmują obszar całego regionu. „Preinkubacja” to tylko jedna z form współpracy, ponieważ centrum zapewnia również możliwość odbycia praktyk oraz organizuje szereg kreatywnych wydarzeń, takich jak na przykład Hack Carpathia – hakaton organizowany we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który odbędzie się 7 i 8 kwietnia. Centrum umożliwia także spotkania z osobami, które odniosły sukces w swoich branżach. Strefa Inspiracji PCI to cykliczne wydarzenia, które mają miejsce stacjonarnie w siedzibie spółki.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com