niedziela, 23 czerwca, 2024
+

  Zmiany w Gazecie Codziennej Nowiny. Rzeszowskie siły demokratyczne zorganizowały konferencję na ten temat

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Trwa spór o publiczne media. Po przejęciu przez środowiska związane z obecną koalicją rządzącą Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Przyszedł czas na lokalną Prasę. Po ostatnich zmianach w rzeszowskich Nowinach gdzie doszło do zmiany redaktora naczelnego. We wtorek 26 marca została zorganizowana konferencja prasowa rzeszowskich sił demokratycznych. Przed siedzibą rzeszowskiego dziennika, który ukazuje się nieprzerwanie od 15 września 1949 można było usłyszeć, że odzyskano wolne media i oddane zostaną obywatelom.

  Wśród uczestników znaleźli się prezydent i kandydat na Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Klub Radnych Rozwój Rzeszowa, Klub Radnych Platformy Obywatelskiej, Polska 2050, Nowa Lewica oraz Komitet Obrony Demokracji. W konferencji wzięła również udział Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.

  Prezydent podkreślał, że szczęśliwie tamten okres jest już za nami. Dzisiaj, w naszym pięknym mieście, pełnym pozytywnych ludzi, nadszedł czas prawdziwej wolności, którą wspólnie wywalczyliśmy. Wolność mediów i prawda dla obywateli, którą sami wywalczylismy. Po przejęciu przez nich tej gazety, osobiście doświadczyłem ciągłych ataków, oskarżeń, i byłam pozbawiany prawa do wypowiedzi. To właśnie ci ludzie, na czele z głównym propagandystą, pracowali tutaj do minionego piątku – dodał Konrad Fijołek. Podkreślał jednak, że mimo odzyskania dla obywateli Nowin i innych mediów, właśnie przy tej redakcji powstały stowarzyszenia, które miały na celu udawanie niezależnych. Warto przypomnieć, kto przez ten czas udawał niezależnego, kto tworzył pozapartyjne stowarzyszenia, i kto przez te trzy lata szkalował mnie – mówił prezydent.

  Dzisiaj ci, którzy na łamach tej gazety atakowali mnie bez litości przez 2,5 roku, założyli udający niezależny komitet wyborczy, udający się bezpartyjny, udający bez wpływów. A tak naprawdę to komitet, który PiS-owska propaganda stworzyła tutaj w Nowinach, bo przez 3 lata służyli im dzielnie, aby mnie oczerniać. I dzisiaj mają czelność mówić, że są niezależni. Konrad Fijołek podziękował obecnej na konferencji Teresie Kubas-Hul, Wojewodzie Podkarpackiemu, otwarcie mówiąc, że to ona symbolizuje powrót do normalności w tym województwie. Zabierając głos, wojewoda wymieniła doświadczonych dziennikarzy, którzy odeszli lub zostali zwolnieni od 2021 roku, kiedy Orlen przejął gazetę Nowiny i kiedy stała się w pełni zależna od rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pokazała pierwsze strony kilku wydań Nowin z hejtem i manipulacją, a nawet wywiady z kandydatką PiS w poprzednich wyborach samorządowych, zamieszczane w przedwyborczy piątek.

  -Czuję się jak 2 lata temu kiedy ruszała kampania wyborcza na prezydenta. To był ekscytujący czas ale i czas mroczny, w którym na oczach całego kraju próbowaliśmy się przebić przez PiS-owską ścianę instytucji rządowych i innych, które próbowały zawładnąć miastem. Dzięki mieszkańcom Rzeszowa, nawet mając dookoła wszystkie anty służby, to się udało. Mówiąc anty służby mam tu na myśli również instytucje państwowe, PiS-owskie, Suwerennej czy innej Polski ale najważniejsze, nie było zbyt dużo niezależnych mediów. A te najważniejsze, które miały być publiczne, jak radio czy telewizja i ta widoczna za nami redakcja, zostały przez te partie wtedy przejęte. Chyba największym symbolem propagandyzmu tamtych czasów było właśnie w trakcie kampanii, kiedy Nowiny trafiły w ręce wójta Obajtka a on zamknął dziennikarzom usta

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Marcin Deręgowski, przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Rzeszowa, podkreślał: „Dziennikarze nie uczestniczyli w naszych konferencjach. Media były pod kontrolą rządzących. Kiedyś nie ceniono obiektywności. Dzisiaj następuje ostatnia odsiecz. Cieszę się, że polemika będzie wreszcie możliwa na łamach tej gazety. Będziemy mogli konkurować argumentami. Głos mediów publicznych powinien uwzględniać argumenty z obu stron” – powiedział Deręgowski. Potwierdził również poparcie dla prezydenta Konrada Fijołka, mówiąc: „Walczymy o jak najlepsze rozwiązania dla miasta. Wspólnie będziemy kontynuować budowę Rzeszowa!” Paweł Szczygłowski z Nowej Lewicy powiedział: „Jesteśmy tutaj z podniesionymi głowami i uśmiechami na twarzach, ponieważ dzisiaj dzieją się dobre rzeczy.” Tomasz Kamiński, przewodniczący Klubu Radnych Rozwój Rzeszowa, podkreślił wsparcie dla ruchów miejskich, które są prawdziwe, oddolne i niezależne od polityki. „Jednak nigdy nie poprzemy ukrytych opcji politycznych” – dodał. „Przez trzy lata Razem dla Rzeszowa była częścią PiS-owskiej machiny. To oszustwo. To PiS-owskie Nowiny wykreowały ten ruch – pan Strojny i jego koledzy” – powiedział Kamiński, wymieniając nazwiska kandydatów Razem dla Rzeszowa, którzy wcześniej reprezentowali PiS i wspierali tę partię. „To główne postaci na listach Razem dla Rzeszowa.” Irena Paterek z Komitetu Obrony Demokracji podkreśliła wsparcie demokratycznych sił dla Konrada Fijołka, tak jak trzy lata temu, oraz radość z dokonanych zmian.

  „Walczyliśmy na ulicach o wolne media, niezawisłe sądy i wolne wybory. Wreszcie udało się pokonać zło. Mamy teraz demokratyczne media, które nie szkalują” – powiedziała Irena Paterek. Dariusz Bobak, mieszkaniec Rzeszowa walczący o demokrację od lat, a obecnie kandydat do Rady Miasta z listy Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa, powiedział: „Wolne media oznaczają apolityczność i obiektywną prawdę. Będziemy tego bronić! Wolne media! Wolne Nowiny!”

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com