sobota, 27 kwietnia, 2024
+

Pierwszy krok PGE Rysic w kierunku półfinału Tauron Ligii

W inauguracyjnym pojedynku ćwierćfinału Tauron Ligi siatkarek zespołowi PGE Rysice Rzeszów udało się pokonać drużynę Moya Radomka Radom 3:0. Seria spotkań toczy się systemem do dwóch zwycięstw, zatem kolejne starcie odbędzie się w środę, 27 marca, w Radomiu.

Początek spotkania z dwoma asami serwisowymi należał do Marty Łyczakowskiej 0:2, jednak szybko inicjatywę przejęły gospodynie 10:7. Rzeszowskie Rysice okazały się bardziej skuteczne w ataku, lepiej radziły sobie w bloku i popełniały mniej błędów. W rezultacie, w środkowej fazie seta, zbudowały solidną przewagę, a po asie Magdaleny Jurczyk prowadziły 18:11. Mimo wysiłków siatkarek z Radomia, które zdołały zmniejszyć straty 18:15, oraz po kolejnym asie Łyczakowskiej – złapały kontakt 23:22 w końcówce. Jednak kiwka Amandy Coneo i atak Jurczyk z przechodzącej piłki przypieczętowały zwycięstwo seta na korzyść zespołu z Rzeszowa 25:22.

Drugą partię rozpoczęły rzeszowianki, obejmując prowadzenie 5:2, głównie dzięki punktom zdobytym przez Coneo Gabrielę Orvsovą. Zespół prowadzony przez trenera Jakuba Głuszaka skupił się na solidnym bloku, który pomógł im doprowadzić do remisu przy stanie 6:6. Po ataku Orvosovej i błędzie radomianek, Rysice powróciły do dwupunktowego prowadzenia 9:7. Gra była zacięta, zespoły punktowały naprzemiennie, ale gospodynie utrzymywały niewielką przewagę 19:17. Rozgrywające obu drużyn często korzystały ze środkowych. Gdy zatrzymana została Hilary Johnson, a siatki dotknęły zawodniczki Radomki, przewaga srebrnych medalistek poprzednich rozgrywek wzrosła do czterech punktów 21:17. Orvosova i Ann Kalandadze nie zawodziły w ofensywie. W końcówce świetnym asem serwisowym partię zakończyła Gabriela Makarowska-Kulej, zapewniając zespołowi zwycięstwo 25:19.

W trzecim secie to drużyna z Radomia objęła prowadzenie 3:5. Po ataku Natalii Murek przyjezdne wysunęły się na trzy punkty przewagi 9:12, jednak zespół z Rzeszowa szybko doprowadził do wyrównania 12:12. Później gospodynie zaczęły budować przewagę, zwłaszcza dzięki skutecznym zagrywkom Makarowskiej-Kulej 19:16. W końcówce utrzymywały przewagę, kończąc to spotkanie punktowym blokiem 25:22.

PGE Rysice Rzeszów – MOYA Radomka Radom 3:0 (25:22, 25:19, 25:22)

Rysice: Centka, Wenerska, Coneo, Jurczyk, Orvosova, Kalandadze – Szczygłowska (L); Obiała, Makarowska-Kulej, Kowalska.

Radomka: Łyczakowska, Murek, Świrad, Gałkowska, Johnson, Schölzel – Stenzel (L); Gajer, Nowakowska, Reiter, Rybak-Czyrniańska.

MVP: Aleksandra Szczygłowska

Rzeszów – Radom 1:0 (do dwóch zwycięstw)