czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Zapowiadamy, jacy artyści wystąpią podczas koncertów z cyklu ETNO-WIOSNA, w Wojewódzkim Domu Kultury!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Etno-Wiosna to cały cykl koncertów, które odbywają się na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury, przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie. Co roku, właśnie na wiosnę przyjeżdżają do naszego miasta wyjątkowi artyści, by zagrać, zaśpiewać, zaprezentować się rzeszowskiej publiczności. Ale są to nie byle jakie koncerty, a mianowicie występujący wokaliści i muzycy prezentują muzykę ludową, etniczną w połączeniu ze współczesnym, nowoczesnym brzmieniem. Zagrają zespoły folkowe, a wybranie się na koncert każdego z nich gwarantuje niezapomniane wrażenia wszystkim uczestnikom muzycznych wystąpień. Wojewódzki Dom Kultury już teraz zapowiada, że będzie się działo. A wystąpią w tym roku – zespół Wadada, Kapela na Dobry Dzień oraz Fanfara Awantura. Dowiedz się, kiedy muzycy zagrają i kim są?

  Zespół Wadada

   Już za parę dni, bo 23 marca, zagra w WDK swój koncert zespół Wadada. Zespół ten to mistyczna podróż przez różnorodne tradycje muzyczne, które łączą się w eklektyczną harmonię dźwięków. Inspirując się muzyką Afryki, Kuby, Brazylii i Bliskiego Wschodu, zespół tworzy trans i etno-fusion na światowym poziomie. Potężne rytmy bębnów, wirtuozerskie partie gitary i głęboki damski wokal stanowią rdzeń tej muzycznej petardy koncertowej. Teksty, przesycone emocjami, poruszają słuchaczy, pozostawiając ich w zachwycie. Wadada nie pozostawia nikogo obojętnym – to muzyka, która sięga głęboko do serca. Projektem kieruje Dominik Muszyński, utalentowany wirtuoz perkusjonaliów i jednocześnie terapeuta dźwiękiem. Jego wizja łączenia różnych kultur muzycznych tworzy unikalny styl zespołu, który porywa słuchaczy w magiczną podróż

  Skład zespołu to zgrana grupa artystów: Sylwia Lasok, która nie tylko zachwyca swoim śpiewem, ale także posługuje się instrumentami takimi jak cuica, autoharfa, shruti box i pandeiro. Angela Gaber, dodaje zespołowi energetycznego pierwiastka poprzez śpiew i shekere. Dominik Muszyński to lider projektu, który na scenie opanowuje bębny, conga, bongosy, darabukę i inne perkusjonalia. Jakub Ratowski jest twórcą fascynujących dźwięków pochodzących z dundunów, dzwonków, talerzy, berimbau, a także gitar basowych i sample pad. Artur Hulinka, dodaje dźwiękowej palety dundunów i dzwonków. Marcin Kipisz, odpowiedzialny jest z kolei za niezwykłe brzmienia gitary, gitary basowej i dodatkowy śpiew.

  Wadada to nie tylko zespół, to muzyczna podróż, która łączy różne zakątki świata w jedną harmonijną całość. Ich koncerty to niepowtarzalna okazja, aby doświadczyć tej fascynującej mieszanki brzmień na własnej skórze. Czerp inspirację z ich muzyki i pozwól się porwać w wir dźwięków!

  Kapela na Dobry Dzień

  W kolejnym miesiącu, 27 kwietnia, zagra koncert Kapela na Dobry Dzień. To formacja, która czerpie inspiracje z łemkowskiego folkloru, ale też tego Bojkowskiego oraz polskiego nurtu ludowego, zachowując ich charakterystyczny język, słowa, czy melodię, mimo, że grupa zaraża wspaniałą energią współczesnych brzmień.

  „Przed laty indywidualne pasje prowadziły nas różnymi ścieżkami muzycznych poszukiwań, które jednak często krzyżowały się właśnie gdzieś w Bieszczadach. Stąd wszyscy pochodzimy (od Cisnej przez Ustrzyki Dolne do Sanoka), tu postanowiliśmy wrócić, tu chcemy żyć i tworzyć. Od 2002 roku podjęliśmy radość i trud wspólnej wędrówki, połączyliśmy siły aby powołać do życia zespół, dla którego tradycyjna muzyka tych gór stała się skarbcem motywów i inspiracji.

  Nasze muzyczne aranżacje są wypadkową różnych stylów, można w nich odnaleźć elementy folku, bluesa, jazzu i rocka. Dzięki temu, mimo różnych fascynacji muzycznych, mogliśmy pójść wspólną drogą, na której tradycja staje się współczesna, a wspólna wędrówka staje się pasją odkrywania rodzimego folkloru. Podczas naszych koncertów proponujemy więc spotkanie z tradycyjną muzyką Bieszczadów w nowych pełnych pasji aranżacjach.”

  – tak podają muzycy, mówiąc o sobie

  W skład tego zespołu wchodzą – Katarzyna Maliniak, Aleksandra Rózga, Marek „Pegaz” Kobus, Maciek Kaczmarski, Radek Krochma, Krzysztof Mika, Tomasz Dybała. Nagrali swoje autorskie kawałki, takie jak – Oj żywot, Już mi się, Nese hala wodu, Mała ja myłoho, Jedzie janek, Kałyna, Jak sobi zaspiwam, Przez tę naszą wieś, Hop, Czerwona róża, czy Son.

  Fanfara Awantura

  W następnym miesiącu, 18 maja, zaprezentuje się Zespół Fanfara Awantura. To grupa muzyczna, która gra muzykę łączącą sztukę wschodu i zachodu. Formację tworzą i ci nieco starsi i młodzi muzycy. Inspirują się bałkańskimi, tureckimi melodiami oraz tymi, pochodzącymi z Bliskiego Wschodu oraz Indii. A wszystko to w połączeniu z polskim jazzem oraz post-romantycznym odniesieniem do słowiańskich melodii.

  „Po wielu latach udawania Cyganów, zdecydowaliśmy się na swoisty coming-out i objawienie prawdziwie nafutrowanego, techno-polo-futurystycznego oblicza.”

  – mówią sami artyści

  W skład zespołu wchodzą – Michał Fetler − saksofon basowy, saksofon barytonowy, saksofon altowy, Asia Glubiak – perkusja, Kacper Grzanka − trąbka, sakshorn altowy, sakshorn tenorowy, Daniel Karpiński – perkusjonalia, Kuba Królikowski − syntezatory Polivoks, Maestro, Minilogue, Nord, Piotr Mełech − klarnet B, klarnet basowy, Michał Pijewski − saksofon barytonowy, saksofon altowy, Jacek Pohl − trąbka, sakshorn tenorowy, MPC, Maciej Słoniewski − saksofon tenorowy oraz Zbigniew Wilk – tuba.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com