środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Od marca wszyscy renciści oraz emeryci otrzymają podwyższone świadczenia pieniężne z ZUS aż o 12,12 procent!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W nadchodzącym marcu emerytury i renty przejdą proces waloryzacji, podnosząc świadczenia o imponujące 12,12 procenta. Procedura ta, przeprowadzana z urzędu, nie wymaga składania żadnych wniosków, co z pewnością ułatwi życie emerytom i rencistom. Z danych przekazanych przez regionalnego rzecznika prasowego ZUS na Podkarpaciu, Wojciecha Dyląga, wynika, że liczba wypłacanych emerytur i rent w tym regionie przekracza 435 tysięcy.

  Profesjonalna waloryzacja, dokonywana rokrocznie, opiera się na pomnożeniu kwoty świadczenia z końca lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. W tym roku, wskaźnik ten wyniesie imponujące 112,12 procenta, jak ogłoszono w komunikacie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowanym w Monitorze Polskim dnia 12 lutego.

  W efekcie tej waloryzacji, najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy podniosą się z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy osiągnie poziom 1335,72 zł, zaś renta socjalna dołączy do tej podwyżki, osiągając 1780,96 zł. Kwota graniczna świadczenia uzupełniającego (SU) wzrośnie do 2419,33 zł, a świadczenie honorowe dla stulatków, obchodzących setne urodziny po 29 lutym br., wyniesie 6246,13 zł.

  Nie tylko świadczenia emerytalne i rentowe podlegają waloryzacji, ale również dodatki i świadczenia pieniężne. Dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek za tajne nauczanie z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, a ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł.

  Istotne jest, że waloryzacja odbywa się automatycznie, bez konieczności składania wniosków. Każdy beneficjent, który miał prawo do wypłaty świadczenia na dzień 29 lutego, otrzyma decyzję o nowej wysokości świadczenia, a wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Informacje o wysokości waloryzacji będą również dostępne online w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

  Warto zaznaczyć, że decyzja o emeryturze po waloryzacji zawiera informacje o wysokości emerytury brutto na ostatni dzień lutego danego roku, wskaźniku waloryzacyjnym oraz emeryturze brutto po waloryzacji. Dla osób pobierających dodatek pielęgnacyjny, decyzja zawiera również informację o jego wysokości. Rzecznik ZUS zaleca dokładne przeanalizowanie decyzji, zaznaczając, że porównywanie kwot brutto w decyzji z wypłaconą kwotą może być mylące, ze względu na odliczenia na podatek i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Długo oczekiwane podwyżki z pewnością przyniosą ulgę wielu emerytom i rencistom, podkreślając znaczący wkład, jaki wniosły do społeczeństwa przez lata.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com