środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Za nami spotkanie z historykiem prof. Waldemarem Łazugą oraz Robertem Makłowiczem w Filharmonii Podkarpackiej!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Filharmonii Podkarpackiej odbyło się fascynujące spotkanie z cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”, gdzie historyk prof. Waldemar Łazuga i dziennikarz kulinarny Robert Makłowicz rozmawiali o naszym uwikłaniu w przeszłość i roli historii w formowaniu narodowego imaginarium.

  Prof. Łazuga podkreślił, że każdy z nas jest „Uwikłany w przeszłość”, co wyraźnie ukazał w swojej najnowszej książce. W trakcie wystąpienia wyodrębnił tytułową przeszłość jako kluczowy element naszego istnienia, argumentując, że przyszłość jest nieznana, a teraźniejszość przemija z każdym słowem.

  Dziennikarz Robert Makłowicz podjął temat mitów i imaginarium narodowego, podkreślając, że są one oparte na uczuciach i wierzeniach, trudnych do udowodnienia naukowo. Przywołując twórczość Sienkiewicza, zaznaczył, że narody kształtują swoje identyfikacje od czasów szkolnych.

  Podczas dyskusji moderowanej przez red. Wojciecha Bonowicza poruszono tematy czasów okupacji, I Wojny Światowej i dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Prof. Łazuga nawoływał do akceptowania prawdy historycznej, unikania jej przekłamań, podczas gdy Makłowicz podzielił się własnym uwikłaniem w przeszłość, zaznaczając geny polskich Ormian jako element kształtujący jego zainteresowania historyczne.

  Spotkanie zakończyło się interaktywnie, z pytaniami od publiczności, włączając te dotyczące kwestii kulinarnych. Prof. Łazuga w koszulce Stańczyka, a Makłowicz w koszuli z Franciszkiem Józefem, dodali swoje osobiste akcenty symboliczne. Po zakończeniu wydarzenia, widzowie mieli okazję uzyskać autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcia, a pytania wciąż rezonowały wśród uczestników. To spotkanie z pewnością pogłębiło zrozumienie roli przeszłości w naszym życiu i tożsamości narodowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com