środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Funkcjonariusze CBA zatrzymali władze Collegium Humanum. Siedem osób z zarzutami korupcyjnymi

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali siedem osób, w tym reprezentantów władz warszawskiej uczelni niepublicznej. Śledztwo jest nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

  Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie realizują kompleksowe śledztwo pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że dochodziło do nielegalnego handlu dyplomami jednej z warszawskich uczelni wyższych, posiadającej filie w kraju i za granicą. Osoby zaangażowane w ten proceder przyjmowały korzyści majątkowe i osobiste za wystawianie fałszywych dokumentów dotyczących odbywania studiów, w tym dokumentów uprawniających do udziału w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Śledztwo obejmuje także próby oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia oraz działania związane z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych.

  21 lutego 2024 roku, zgodnie z decyzją Prokuratora, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie dokonali siedmiu zatrzymań na terenie województwa mazowieckiego i łódzkiego.

  W ramach śledztwa dotyczącego nielegalnego handlu dyplomami zatrzymano sześć osób, w tym dwie kobiety i czterech mężczyzn. Osoby te pełniły funkcje w władzach warszawskiej uczelni niepublicznej i zajmowały się rekrutacją, umożliwiając uzyskanie dyplomu bez egzaminów i udziału w zajęciach.

  Podczas akcji zatrzymania funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli gotówkę, sprzęt elektroniczny oraz dokumentację w siedzibie uczelni i miejscach zamieszkania zatrzymanych. Jedna osoba została zatrzymana w związku z usiłowaniem oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przyjmowaniem korzyści majątkowych, będąc jednocześnie osoba pełniącą funkcję kierowniczą i wprowadzającą nieprawdziwe informacje w oświadczeniach majątkowych.

  Wszystkie zatrzymane osoby trafiły do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie postawiono im zarzuty korupcyjne.

  W przypadku trzech podejrzanych, Prokurator zastosował środki zapobiegawcze, obejmujące poręczenie majątkowe w przedziale od 40 000,00 zł do 60 000,00 zł, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu.

  Dla jednej osoby zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 100 000,00 zł, zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu, zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi i zakaz przebywania na terenie uczelni.

  Wobec kolejnych trzech podejrzanych, Prokurator skierował do Sądu wnioski o izolacyjne środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

  Sąd podjął decyzję o warunkowym tymczasowym aresztowaniu jednej osoby na trzy miesiące, z zastrzeżeniem, że środek ten ulegnie zmianie po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie 100 000,00 zł.

  W przypadku dwóch pozostałych osób Sąd uwzględnił wnioski Prokuratora i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych na trzy miesiące.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com