sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Przejścia graniczne z Ukrainą znajdą się na liście infrastruktury krytycznej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na konferencji prasowej 22 lutego premier Donald Tusk ogłosił, że przejścia graniczne z Ukrainą oraz odcinki dróg i torów kolejowych zostaną wprowadzone na listę infrastruktury krytycznej.

  Prezes Rady Ministrów przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej, że w ostatnich dniach odbył szereg spotkań z przywódcami kilku krajów. Zapewnił również o „stałym kontakcie” z prezydentem Andrzejem Dudą. – Nasza współpraca w sprawie Ukrainy jest w stu procentach zgodna.

  Naszym zadaniem – i wywiązujemy się z niego efektywnie – jest pełna przepustowość na granicy, jeśli chodzi o transporty wojskowe i pomoc humanitarną, której drogi biegną przez Polskę.

  Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

  W celu zagwarantowania 100-procentowej pewności, że pomoc wojskowa, sprzęt, amunicja i wsparcie humanitarne dotrą na stronę ukraińską bez opóźnień, planujemy wprowadzenie przejść granicznych z Ukrainą oraz wybranych odcinków dróg i torów kolejowych na listę infrastruktury krytycznej. Decyzja ta zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku godzin. Premier podkreślił, że wiąże się to z wprowadzeniem innego typu reżimu organizacyjnego na przejściach granicznych, drogach dojazdowych i torach przy granicy z Ukrainą. Dodatkowo, zapowiedziano podejmowanie praktycznych konsekwencji, aby zapewnić swobodny przepływ bez opóźnień.

  Donald Tusk wyraził apel, aby w debatach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, skupiać się na oddzielaniu kwestii „bezwarunkowego wsparcia dla Ukrainy” od ochrony interesów polskich rolników i rynku przed negatywnymi konsekwencjami liberalizacji handlu z Ukrainą.

  Będziemy szukać rozwiązań ochronnych dla polskich rolników, zarówno metodami krajowymi, poprzez użycie środków krajowych, jak i przez dalsze negocjacje z Ukrainą i z instytucjami europejskimi tak, by negatywne konsekwencje liberalizacji handlu z Ukrainą były mniej dotkliwe, by je zniwelować tak tylko, jak się da. Tutaj polscy rolnicy mogą na mnie liczyć.

  Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów

  Donald Tusk odniósł się między innymi do apelu skierowanego do niego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który prosił o spotkanie rządów obu państw na wspólnej granicy przed drugą rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, planowaną na nadchodzącą sobotę.

  Premier zapewnił, że rozumie sytuację i emocje po stronie ukraińskiej, wyrażając pełną solidarność i zrozumienie. Jednakże podkreślił, że poszukuje konkretnych rozwiązań, nie tylko demonstracji przyjaźni i solidarności. Donald Tusk wspomniał o wcześniejszym ustaleniu podjętym w Kijowie, dotyczącym odtworzenia formatu spotkania rządów obu państw. W związku z tym ogłosił, że umówił się z premierem Denysem Szmyhalem na spotkanie, które odbędzie się w Warszawie 28 marca. Premier wyraził nadzieję, że rozmowy techniczne na poziomie ministrów i wiceministrów prowadzone do tego czasu przyczynią się do przydatności tego spotkania, szczególnie w kontekście kwestii granicy i wzajemnej wymiany handlowej.

  Na pytanie, czy spotkanie może odbyć się przed 28 marca, Donald Tusk zaznaczył jednoznacznie, że tak. Dodatkowo, premier wspomniał o utrzymywaniu stałego kontaktu z Komisją Europejską oraz potwierdził wspólne ustalenia w tej sprawie z prezydentem Dudą.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com