środa, 21 lutego, 2024
+

  Znamy zwycięzców tegorocznego konkursu rzeźbiarskiego, organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Za nami 17. już edycja wojewódzkiego konkursu – Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy, zorganizowana przez Wojewódzki Dom Kultury z siedzibą w Rzeszowie. Podziwiać można konkursowe prace – rzeźby od 19 stycznia do 24 lutego 2024 roku. Tymczasem, podajemy wyniki całego konkursu. Komu, specjalnie powołana komisja rozdała nagrody? Kto zasłużył na zwycięstwo? W końcu czyje prace możemy jeszcze przez dwa tygodnie oglądać w siedzibie w Galerii WDK? Na początek dodajemy, że do konkursu zgłosiło się 26 autorów, a zakwalifikowanych prac było aż 46. Poziom był bardzo wysoki, a wszyscy laureaci otrzymali po 1000 zł. Ci poza podium dostali po 500 zł.

  Jury przyznało nagrody najlepszym, w składzie – Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz, syn Antoniego Rząsy (przewodniczący komisji), Krystyna Niebudek – artysta plastyk, Małgorzata Hodur – artysta plastyk WDK, Łukasz Baran – artysta plastyk WDK. Swoje obrady prowadziła w dniu 19 stycznia 2024 roku i postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących artystów, specjalizujących się w rzeźbie:

  Na podium stanęło trzech artystów – Jan Grabarz za pracę Św. Franciszek – za pełne wrażliwości uchwycenie charakteru postaci św. Franciszka; Krzysztof Kołek za pracę Kiedyś byłam sosną – za portret zwarty w formie i pełen czułości; Jan Milcz za zestaw prac – za uchwycenie ruchu, proporcji i ciekawe kompozycje.

  Wyróżnienia i nieco mniejsze nagrody otrzymali z kolei: Józef Drewniak za pracę Ukrzyżowanie – za kompozycję, malarskość tła i ciekawe uchwycenie przestrzeni architektonicznej; Bogdan Jaskuła za pracę Kwazimodo – za trafność obserwacji i elementy ironii; Leszek Kwiatkowski za pracę Jezus na krzyżu – za próbę znalezienia nowej formy dla tradycyjnego przedstawienia ukrzyżowania; Klaudia Kulasa za pracę Gęba – za powrót tradycyjnej techniki i walory malarskie w użyciu szkliwa; Rafał Misiąg za pracę Portret żony – za uchwycenie indywidualnych cech portretowanej osoby; Lidia Rybak za pracę Orzeł – za ukazanie w zwartej formie potencjalną dynamikę orła; Jan Stachyrak za pracę Rumak – za uchwycenie dynamiki ruchu

  Z kolei nagrodę specjalną o wartości również 500 zł otrzymał – Wincenty Pażyra za pracę Chrystus Frasobliwy – praca nie spełnia kryterium regulaminowego gdyż nie powstała w ostatnich latach. Doceniono jednak niezwykle oryginalne przedstawienie Chrystusa i wyjątkowe walory rzeźbiarskie zasługujące na szczególne wyróżnienie.

  Szczególne gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, przede wszystkim zwycięzcom, którzy stworzyli przepiękne prace – rzeźby zarówno o tematyce sakralnej, jak i tej współczesnej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com