niedziela, 25 lutego, 2024
+

  Podsumowujemy, jak było na koncertach kolęd i pastorałek po całym Rzeszowie, ze zbiórką dla Julki? Ile pieniędzy udało się uzbierać?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowski Dom Kultury był organizatorem wyjątkowych, charytatywnych koncertów kolęd oraz pastorałek, które odbywały się w styczniu bieżącego roku, po całym mieście Rzeszów. A podczas granej i śpiewanej muzyki przez profesjonalnych wokalistów razem często z akompaniamentem na żywo – trwała również zbiórka dla chorej Julki. Ile udało się uzbierać pieniędzy? Podsumowujemy wszystkie koncerty i prezentujemy, jak było?

   „Styczeń z Kolędą – Rzeszowski Dom Kultury dla Julii” pod takim hasłem, odbył się tegoroczny koncert dla Julki. Wydarzenie to nie jest organizowane pierwszy raz. Po kilkurocznej przerwie, kolędowanie w celach charytatywnych wróciło. W tym roku różni lokalni wokaliści oraz podopieczni różnych muzycznych pracowni zaprezentowali piosenki świąteczne, po wielu filiach domu kultury na terenie całego Rzeszowa oraz po rzeszowskich kościołach. Od 13 do 28 stycznia 2024 roku, odbyło się po całym mieście aż sześć koncertów, na których trwała zbiórka na ten szczytny cel. Można było wpłacać do puszki dowolną ilość pieniędzy. Jak się okazało, kolędowanie przyniosło ogromny sukces, w postaci przede wszystkim sporych, uzbieranych pieniędzy.

  Artyści razem z mieszkańcami rzeszowskich osiedli połączyli swoje siły w szczytnym celu. Podczas całej akcji zebrana została łączna kwota pieniężna w wysokości 10 187,74 zł.

  Ta 5-latka, rzeszowianka, Julka Kurzydło, urodziła się z bardzo rzadkim zespołem wad genetycznych, który nazywa się zespołem Larsena. Choroba ta polega na licznych deformacjach układu kostnego. Dziewczynka urodziła się ze zdeformowaną klatką piersiową, zwichniętymi kolanami, biodrami, skrzywionym kręgosłupem, krótszymi kośćmi ramiennymi. Ale to niestety nie wszystko. Julka ma też zdiagnozowaną wadę słuchu, cierpi tym samym na głęboki niedosłuch.

  Dziewczynka ma za sobą, dzięki uzbieranym pieniądzom, już przebytych kilka operacji. 5-latka przeszła operację na kolano. Obecnie, dzięki temu może się uczyć samodzielnie chodzić w tzw. ortezach. Jednak najważniejsza jest operacja kręgosłupa, na którą prowadzona jest cały czas zbiórka. Julia ma zdiagnozowaną dużą skoliozę kręgosłupa, która zaczyna naciskać na klatkę piersiową. W efekcie, może mieć problemy z oddychaniem, co przełożyć się może na to, że będzie ona w stanie zagrożenia życia. Do tego wszystkiego to, że Jula waży mało oraz jest stosunkowo niska powoduje, że operacja, którą ma przejść będzie niestety ryzykowna. Dlatego też, jeśli uzbiera się odpowiednia kwota pieniędzy – około 1,5 miliona zł – dziewczynka z rąk najlepszych, światowych specjalistów przejdzie ten zabieg. A operacja ta, jeśli oczywiście uda się znacznie ułatwi i usamodzielni jej życie.

  Pierwszy planowany koncert odbył się 13 stycznia, w sobotę, o godzinie 16:00, w Rzeszowskim Domu Kultury, w filii w Przybyszówce, przy ul. Dębickiej 170. A zaprezentowali tam też piosenki podopieczni z pracowni muzycznych RDK z filii w Miłocinie oraz z filii w Przybyszówce.

  Dalej, kolejnego dnia – 14 stycznia, w niedzielę w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie (ul. Kard. K. Wojtyły 114), zaśpiewali po południowej mszy o godzinie 13:00, wychowankowie Pracowni Muzycznej Rzeszowskiego Domu Kultury w filii Biała oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rzeszowie.

  Kolejny koncert zaplanowany był na 16 stycznia, na wtorek – na godzinę 18:00. Warto było wybrać się tego dnia, do Rzeszowskiego Domu Kultury w filii na Staromieściu, przy ul. Staromiejskiej 43a. A przed zgormadzoną publicznością zaprezentowali się podopieczni Pracowni Muzycznych, którzy pobierają lekcje w filii na Dąbrowskiego oraz na Staromieściu.

  Następnie, 19 stycznia, już o 17:00 w Rzeszowskim Domu Kultury, na Pobitnie – przy ul. Konfederatów Barskich 43a wystąpili przed sporą widownią wychowankowie Pracowni Muzycznych RDK z oddziałów na Pobitnie, Rejtana oraz Mieszka I.

  Z kolei 21 stycznia, w niedzielę, po mszy, która rozpoczynała się o godzinie 14:00 – od godziny 15:00, wszyscy zgromadzeni mogli posłuchać koncertu pilnych uczniów Pracowni Muzycznych, ale też instruktorów i pracowników Rzeszowskiego Domu Kultury. A miejscem koncertu będzie kościół pw. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (al. Tadeusza Rejtana 21).

  Ostatni koncert zaplanowany był na 28 stycznia, na ponownie niedzielę i odbył się po mszy świętej. A miejscem koncertu był kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie (ul. Matysowska 195). Utwory świąteczne, o godzinie punkt 12:00 zaprezentowali podopieczni Pracowni Muzycznej RDK, z oddziałów – Country, Matysówka, Zalesie. A także pokazał się Zespół Śpiewaczy Matysowianie oraz utalentowani uczniowie Szkoły Podstawowej numer 34 w Rzeszowie.

  Cały czas możesz wesprzeć Julkę, która zbiera na drogą operację, także wpłacając pieniądze poprzez stronę internetową www.siepomaga.pl/nozki-julii lub przekazując 1,5% podatku – numer KRS: 0000396361, cel szczegółowy: 0086462 Julia. Numer zbiórki to 2021/2191/KS.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com