poniedziałek, 4 marca, 2024
+

  W miniony piątek w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” odbyło się wydarzenie pod nazwą RAZEM DLA ZDROWIA. NAUKOWO O SZCZEPIENIACH

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” z siedzibą w Jasionce, z myślą o Dniu Babci i Dziadka, który teraz, obecnie obchodzimy, przygotowało specjalnie coś właśnie dla osób, tego starszego pokolenia, ale nie tylko. Była możliwość zrobienia kilku badań, zaczerpnięcia wiedzy od wielu lekarzy, w tym fizjoterapeutów, szczególnie jeśli chodzi o takie tematy jak rehabilitacja oraz sprawność fizyczna zwłaszcza u tych starszych osób. Dodatkowo, swój wykład na temat szczepień wygłosił Jaromir Ślączka. Wszystko to było całkowicie bezpłatne. Warto było uczestniczyć w takim evencie, choćby dlatego, by zatroszczyć się o swoje zdrowie. Całe spotkanie, przybliżyło jego uczestnikom kwestie szczepień, ochrony zdrowia, nowoczesnych, nowopowstałych badań medycznych oraz postępu techniki w medycynie.

  Wszystko to odbyło się 19 stycznia, w miniony piątek.

  Jak wyglądał program wydarzenia?

  Od godziny 13 do 18 miało swoje stoisko informacyjne Powiatowa Stacja Sanitarno-epidemiologiczna w Rzeszowie (Sanepid). Można było do tego wykonać pomiar cieśnienia, badanie specjalnym smokolajzerem. Dla tych nieco mniejszych zaplanowano koło fortuny oraz quizy, gry i zabawy. Także było też miejsce dla Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie, które przygotowało podobnie – stoisko informacyjne, w tym promocję programów zdrowotnych, a także przedstawiciele placówki zaprezentowali aplikację oraz portal wszystkim zainteresowanym. Było także dostępne dla wszystkich, szczególnie seniorów Koło Naukowe Fizjoterapii w Geriatrii i Profilaktyce Zdrowia Uniwersytetu Rzeszowskiego, w tym:

  •          stoisko informacyjne prezentujące podstawowe elementy kompleksowej oceny geriatrycznej w profilaktyce upadków, sarkopenii, osteoporozy. Pomiar siły mięśniowej za pomocą dynamometru, ocena równowagi, pomiar sprawności fizycznej osoby starszej wraz z interpretacją,

  •          poradnictwo fizjoterapeutyczne w zakresie zachowania sprawności funkcjonalnej: instruktaż ćwiczeń przeciwdziałających upadkom, obniżeniu siły mięśniowej, osteoporozie wraz z zaleceniami do samodzielnego wykonywania w domu,

  Z kolei w godzinach od 16:00 do 17:00 była zorganizowana „SOFA NAUKOWA”, czyli wykład Jaromiru Ślączki z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Prelelekcja odbyła się pod nazwą „Szczepienia ochronne – jedno z największych osiągnięć medycyny”. Po wykładzie odbyła się dyskusja dotycząca szczepień.

  Była też strefa ekspozycji wewnętrznej, która to była odpłatna. W ramach tego dostępne dla wszystkich były – wystawy „Lotnictwo, Przyroda, Żyję”, symulator lotu samolotem, oraz zorganizowano różne warsztaty w pracowniach – Biologia i Ekologia, Fablab, Chemia, Robotyka, Fizyka.

  Podkarpackie Centrum Nauki nie tylko odpowiada na zainteresowania wszystkich ciekawskich, oraz głodnych wiedzy naukowej. Także promuje Podkarpacie, stając się jego wspaniałą wizytówką. PCN znajduje się dokładnie w Jasionce 952a i jest to nowoczesny budynek, przeznaczony głównie do pokazywania innym nowinek technologicznych czy też badań z zakresu fizyki, biologii, czy chemii albo przyrody.

  Więcej informacji o Podkarpackim Centrum Nauki można znaleźć na stronie www.pcn.org.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com