czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Do Rzeszowa przyjedzie Teatr Klasyki Polskiej prosto z Warszawy, na Festiwal Fredrowski, by zagrać m.in. „Śluby panieńskie” oraz „Zemstę”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Teatr Klasyki Polskiej powstał całkiem niedawno, bo w 2020 roku i został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. Jego dyrektorem jest prof. Jarosław Gajewski, z kolei siedziba tego teatru znajduje się w Warszawie, przy ul. Myśliwieckiej 1. Teatr bardzo często objeżdża cały kraj, ale nie tylko, bo również Polonię poza granicami Polski, by przedstawić w ojczystym, polskim języku różne spektakle teatralne. Teatr Klasyki Polskiej zawita za nie tak całkiem długo także i do Rzeszowa. Już teraz zdradzamy, że podczas Festiwalu Fredrowskiego, zaprezentuje „Zemstę”, „Ślub panieńskie” oraz „Dożywocie”. Wszystkie te spektakle zostały stworzone oraz zainspirowane właśnie twórczością Aleksandra Fredry.

  Festiwal, na którym zaprezentuje się warszawki teatr, w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, odbędzie się na początku marca – od 1 do 3 trzeciego miesiąca nowego, 2024 roku. Już teraz możemy zapowiedzieć, że wystąpią bohaterowie, którzy zagrają spory sąsiedzkie, intrygi oraz wiele, wiele innych ciekawych wątków podczas festiwalu w naszym mieście. To będzie trzydniowa, artystyczna uczta, szczególnie przeznaczona miłośnikom teatru. Zobaczymy w sumie trzy spektakle. Już teraz dodajemy, że muzykę do ich wszystkich skomponował Marcin Pospieszalski.

  W pierwszym dniu trwania fredrowskiej, teatralnej imprezy zostanie pokazana „Zemsta”, którą wyreżyserował Michał Chorosiński. Sztuka ma już ponad dwieście lat, a do dzisiejszego dnia cieszy się wśród twórców teatralnych niesłabnącą popularnością. Fredro bawi i intryguje, zachwyca, a jego spektakle do końca trzymają widza w napięciu. Mimo, że jego dzieło powstało wiele wieków temu do dziś jest grane na światowych deskach teatrów. Przedstawia historię miłości Wacława i Klary, a do tego także wśród głównych bohaterów znajduje się nieszczęśliwie zakochany i wykorzystywany Papkin. Sam Fredro, napisał „Zemstę” na podstawie odnalezionych, dawnych dokumentów, w których opisane były spory dwóch rodów. A w obsadzie tego spektaklu zasiadają – Joanna Kwiatkowska-Zduń, Karolina Piwosz, Jarosław Gajewski, Henryk Gołębiewski, Dariusz Kowalski, Łukasz Lewandowski, Paweł Lipnicki, Tomasz Osica, Leszek Zduń.

  Druga, również fredrowska komedia pt. „Śluby panieńskie” została zainscenizowana, w oparciu o to dzieło przez reżyserkę – Lidię Sadowską. To bardzo ponadczasowy utwór, który jest nadal aktualny między innymi przez to, że to uniwersalny temat. Świat przedstawiony w dramacie, jednocześnie na scenie teatru ujmuje lekkością formy oraz bogactwem języka. Głównym tematem przewodnim tego dzieła jest przede wszystkim miłość ujętą w dość dowcipny oraz uszczypliwy sposób. A aktorami, którzy zagrają spektakl ten już za jakiś czas w Rzeszowie, będą – Marta Dylewska, Andżelika Kurowska, Joanna Węgrzynowska, Ksawery Szlenkier, Maciej Wyczański, Przemysław Wyszyński, Leszek Zduń.

  Ostatnim, trzecim spektaklem będzie „Dożywocie” także fredrowski utwór, wyreżyserowany przez Michała Chorosińskiego. Bohaterem jest tutaj chciwy, ale też przebiegły skąpiec, który nazywa się Łatka. Również w tym dziele Fredry pokazana jest pewna intryga. Łatka kupuje dożywocie młodego panicza Leona Birbanckiego, poprzez co może czerpać dochód z procentów jego majątku – dopóki Birbancki żyje. Ten nie dba jednak ani o majątek, ani o swoje zdrowie. Korzysta z młodości pełnymi garściami, prowadząc hulaszczy tryb życia. Łatka chciałby wycofać się z nieudanej inwestycji. Równocześnie robi wszystko, aby chronić zdrowie Birbanckiego, ponieważ boi się utraty dożywocia. Jest to tekst, który został napisany w latach 1834-1835. Pokazane w tym spektaklu problemy, które widz może odnaleźć również współcześnie. A aktorami, którzy zaprezentują ten spektakl, są: Karolina Piwosz, Jarosław Gajewski, Henryk Gołębiewski, Mateusz Grydlik, Dariusz Kowalski, Paweł Lipnicki, Cezary Łukaszewicz, Radosław Osypiuk, Ksawery Szlenkier, Leszek Zduń.

  Bilety na spektakle dostępne są na stronie internetowej:

  https://biletyna.pl/festiwal/Teatr-Klasyki-Polskiej-Festiwal-Fredrowski#bilety.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com