niedziela, 25 lutego, 2024
+

  Polski Czerwony Krzyż obchodzi dziś swoje 105-lecie. Jakie działania poprzez ten długi okres zostały wszczęte przez tę organizację?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Polski Czerwony Krzyż to niewątpliwie najstarsza polska organizacja humanitarna. Ma w tym roku swoje 105 urodziny, które obchodzone są pod hasłem „Pomagamy od początku – bez końca”. Zajmuje się między innymi udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa. Ale to oczywiście nie wszystko.

  Do działań stowarzyszenia wlicza się jeszcze wiele, wiele innych przedsięwzięć. To właśnie dzisiaj (18 stycznia) Polski Czerwony Krzyż obchodzi 105 lat swojego istnienia. Warto dodać, że organizacja ta powstała w 1919 roku. Od tamtego też czasu działa i trwa do dzisiejszego dnia, pomagając przede wszystkim humanitarnie i angażując się w działania związane z pomocą dla ludzi. W związku z okrągłym jubileuszem, warto prześledzić, jak w tym czasie Czerwony Krzyż pomagał i jak do tej pory pracował.

  W dwa miesiące, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, 18 stycznia 1919, w Warszawie założono tą organizację. Od początku swojej historii brała czynny udział w pomaganiu ludziom podczas trudnej historii, szczególnie na początku swojej działalności. PCK głęboko angażowało się w różne akcje humanitarne, podczas trwania wojny, w katastrofach naturalnych. Pomagało w odbudowie Polski. Uczestniczyło w różnych przemianach w naszym kraju związanych z rokiem 1989. Intensywnie niosło pomoc osobom, podczas powodzi stulecia w 1997 roku. Brało też czynny udział w pomocy Ukraińcom, którzy zostali zaatakowani przez wrogie wojska. Stowarzyszenie to także pomagało w czasie trwania pandemii Covid19. Jednym słowem uczestniczyło i nadal uczestniczy w pomocy ludziom szczególnie dotkniętym jakimiś różnymi katastrofami.

  „Polski Czerwony Krzyż od  105 lat odpowiada na aktualne potrzeby społeczne. Pod znakiem czerwonego krzyża działają ludzie, którzy służą drugiemu człowiekowi. Niezależnie od pochodzenia, poglądów, czy orientacji politycznej: wszystkich nas łączy potrzeba bezinteresownego pomagania. Wielu wolontariuszy niosąc ratunek innym, poświęca się tracąc własne zdrowie lub nawet życie. Każda z tych osób zasługuje na ogromny szacunek i pamięć”

  – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża

  Podczas dwudziestolecia międzywojennego, między pierwszą a drugą wojną światową Czerwony Krzyż pomagał szczególnie osobom, które były bezdomne. Zapewniał opiekę lekarską, ambulatoryjną, szpitalną. Dostarczał wielu mieszkańcom naszego kraju niezbędne leki, środki higieny, również darmowe wyżywienie, czy także witaminy. PCK zajął się również organizacją szpitali polowych oraz punktów opatrunkowych, wyposażając w profesjonalny sprzęt, szczególnie dla osób, dotkniętych różnymi powodziami czy też pożarami.

  Czerwony Krzyż może się pochwalić założeniem punktu krwiodawstwa w wielu miastach oraz miejscach w całej Polsce, które funkcjonują od wielu, wielu lat aż do teraz. Na przestrzeni tych 105 lat, prowadzono także kursy w ramach organizacji, dla ratowników oraz drużyn ratowniczych. Ponad 100 lat temu, do przewozu na przykład rannych używano najczęściej koni, oraz pierwszych, nowopowstałych samochodów.

  Szczególnie trudnym czasem dla Czerwonego Krzyża był jednak okres II wojny światowej. Stowarzyszenie pomagało wówczas w bardzo ekstremalnie trudnych warunkach, z oddaniem wykonując swoją pracę na rzecz pomocy wszystkim poszkodowanym podczas wojennych zbrodni.

  Po okresie wojennym w naszym kraju, zaczęły powstawać placówki PCK, które posiadały funkcje przychodni lekarskich, noclegowni, świetlicy, czy magazynu, który wydawał odzież wszystkim potrzebującym, a także i jedzenie.

  Współcześnie, nieodłączną misją Czerwonego Krzyża jest bycie w ciągłej gotowości do pomocy humanitarnej w przypadku nadejścia jakiegoś poważniejszego kryzysu. PCK chce dalej (teraz i w przyszłości), działać w zakresie zdrowia oraz profilaktyki. Pragnie także prowadzić działalność w kierunku aktywacji społeczeństwa, a także prowadzić działania na rzecz walki z nierównością społeczną. Organizacja jednym słowem pomaga wszystkim – m.in. dzieciom i osobom starszym, chorym i rannym, czy też migrantom oraz uchodźcom.

  W 2022 roku, PCK oferowało pomoc, dożywiając ludzi, przygotowując paczki żywnościowe, zestawy do własnej higieny. Zbierał również potrzebną odzież oraz pieniądze.

  Obecnie, PCK prowadzi w całym kraju 13 magazynów z pomocą, z których każdego roku korzysta niewiele mniej niż 100 tys. osób. Organizacja zapewnia również opiekę seniorom, chorym oraz wszystkim niepełnosprawnym. W kraju, funkcjonuje 26 Klubów Seniora PCK, oraz 38 świetlic środowiskowych.

  Od początku wojny na Ukrainie, z pomocy PCK przeznaczonej dla uchodźców w różnych formach skorzystało prawie 1,8 mln uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Polski Czerwony Krzyż prowadzi dla nich m.in. Centra Integracji, w których podopieczni korzystają z pomocy psychologa, prawnika, a także doradców zawodowych, dzięki czemu mają szansę na aktywizację zawodową.

  PCK także wyposaża cały czas swoich ratowników w nowoczesny sprzęt, między innymi w specjalne samochody, drony, czy też mobilne punkty sanitarne. Tutaj także szkolą się wolontariusze. Przy organizacji działa również Krajowe Biuro Poszukiwań i Informacji.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com