czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Ponad 200 osób wzięło udział w I Ogólnopolskiej Debacie „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”, na WSIiZ!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Za nami ważna debata, która została zorganizowana przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Koalicję Klimatyczną i odbyła się 5 grudnia 2023 roku. Na tym jakże ważnym dla naszego klimatu oraz środowiska spotkaniu wzięło udział aż 200 osób. Była to I Ogólnopolska Debata pod nazwą „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”. Podczas trwania spotkania omawiano ważne dla nas tematy, z zakresu rozwiązań dla współczesnego rolnictwa oraz klimatu. Zaproszonymi gośćmi, byli naukowcy, aktywiści, politycy, samorządowcy, przedstawiciele sektora rolniczego, ekolodzy a także młodzież.  Debata składała się z trzech paneli pod nazwami – „System produkcji żywności do kapitalnego remontu”, „Bioróżnorodność – przyszłość rolnictwa czy utopia?” oraz „Polskie rolnictwo wobec wyzwań klimatycznych”.

  Debatę otworzył dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ, Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, słowami  „Na ratunek dla planety jeszcze nie jest za późno, ale nie możemy dłużej zwlekać!”.

  „Świat skupił się na tym, żeby zminimalizować, zatrzymać wzrost temperatury, żeby chronić nasz klimat. Stanowczo za mało się jednak mówi, a jeszcze mniej się robi jeśli chodzi o postępującą degradację środowiska. Ten proces jest coraz szybszy. Głównym winowajcą tego problemu jest przemysłowy system produkcji żywności. Nie ma lepszego czasu, żeby wreszcie z determinacją żegnać przemysłowy system produkcji żywności, żeby postawić na żywność, którą się produkuje, szanując jednocześnie środowisko. Wygramy podwójnie – doraźnie i perspektywicznie. Kto wcześniej uwolni się od tego ciężaru, tym lepiej na tym wyjdzie”

  – mówił dr hab. inż.  Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ, Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

  „Zaspakajając potrzeby ludzi, przede wszystkim konsumpcyjne, wprowadzamy niszczące dla środowiska sposoby, nie tylko hodowli, ale również produkcji rolnej. Myślę, że zmiany w polskim rolnictwie są konieczne. Muszą one jednak dotyczyć nie tylko rolników, ale umysłów ludzi, którzy są nie tylko rolnikami i producentami, ale też konsumentami. To jest dzisiaj naszym wyzwaniem. Przez dwa sezony, w 2018 i 2019 roku, w wyniku suszy, polskie rolnictwo straciło 20 mld zł, z czego 4,5 mld to odszkodowanie wypłacone z budżetu państwa. To konkretne finansowe straty, które musimy starać się zmniejszyć i przystosować rolnictwo do zmian klimatu”

  – podkreśliła we wprowadzeniu do debaty Dorota Niedziela, Wicemarszałek Sejmu RP.

  „Przemysłowa produkcja żywności jest kompletnym marnotrawstwem na każdym kroku, ale trzeba powiedzieć jasno, że jeśli będziemy rozpatrywać produkcję żywności tylko w kwestii opłacalności, to wszystko nie ma sensu. Cała produkcja żywności nastawiona jest na zysk. Nie po to, aby rolnicy i rolniczki godnie zarabiali i mieli godne życie, tylko po to, aby koncerny spożywcze i biochemiczne zarabiały. Ten zarobek wpisuje się również w marnowanie żywności. Tak jest z każdym innym produktem – kupujemy np. smartfon, który musimy zmieniać co dwa lata, z żywnością jest tak samo – jak jej nie będziemy wyrzucać to zyski będą coraz mniejsze. (..) Zacznijmy pokazywać więcej zdjęć z ferm przemysłowych, bo robi to ogromne wrażenie. Organizujmy więcej akcji bo ludzie nie wiedzą co jedzą. Cała żywność jest wyprodukowana z pogardą dla przyrody i życia, łącznie z roślinami.”

  – prof. Paulina Kramarz zaapelowała:

  Kolejna sesja odbyła się na temat – „Polskie rolnictwo wobec wyzwań klimatycznych”.  

  „Rolnictwo gwarantuje jedną z usług społecznych czyli pracę. Wiemy, że rolnictwo w całej Europie, nie tylko w Polsce, boryka się z problemem braku następstwa. Żeby ludzie chcieli zostawać na wsi, musimy przywrócić szacunek dla pracy rolnika. Musimy mówić o tym, że rolnicy nie są leniwi. W pracy rolnika nie ma urlopu. Jest to wyzwanie dla nas wszystkich, żeby powiedzieć, że praca rolników zasługuje na szacunek. Ważne jest też to, że wyrzucając jedzenie, wyrzucamy ciężką pracę rolników do kosza. To jest też nasza odpowiedzialność.”

  – mówił dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW.

  Panele moderował red. Michał Olszewski, dziennikarz prasowy i reportażysta z wieloletnim stażem, od 2014 roku redaktor naczelny krakowskiego dodatku „Gazety Wyborczej”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com