środa, 28 lutego, 2024
+

  „Na ratunek dla planety jeszcze nie jest za późno, ale nie możemy dłużej zwlekać!” – takie hasło ma ważna debata na WSIiZ, dotycząca rolnictwa!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już 5 grudnia 2023 roku, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania zorganizowana zostanie debata, podczas której zaproszeni eksperci będą omawiali, jakie działania wszcząć, by ratować już teraz nasze środowisko. Wydarzenie to skierowane jest też do młodych osób, które mogą mieć wpływ na to, jak zmienia się klimat za kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Świat produkuje z roku na rok coraz więcej śmieci. Zaśmiecane są oceany, w których żyją i przez co giną organizmy żywe. „Na ratunek dla planety jeszcze nie jest za późno, ale nie możemy dłużej zwlekać!” – pod takim hasłem odbędzie się niezwykle ważna debata, podczas której na trzech panelach zostaną poruszone tak ważne dla naszego środowiska tematy, w Kampusie w Kielnarowej 386A. Będzie to pierwsza edycja debaty.

  Już od godziny 8:30 do 9:00 rozpocznie się rejestracja uczestników. Dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ rozpocznie prelekcje, z kolei nieco później wprowadzi w debatę – dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ.

  Na pierwszym panelu zaproszeni goście będą rozmawiali na temat produkcji żywności w możliwe jak najbardziej sprzyjający sposób dla środowiska. Eksperci postarają się odpowiedzieć jak najszerzej na między innymi pytanie „Jak zmienić system przemysłowej produkcji żywności dla ochrony zdrowia, klimatu i środowiska?” Wystąpi z tym tematem Prezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania Tadeusz Pomianek. Na pierwsze sesji również zostaną podjęcie zagadnienia wokół zadań, jakie należałoby podjąć, by ludzie odżywiali się zdrowiej, środowisko mniej cierpiało na produkcji żywności, by nie wycinało się tak wielu drzew i nie zaśmiecało oraz truło oceany. Specjaliści stawiają szczególny znak zapytania o naszą przyszłość. Jak będzie ona wyglądała za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, kiedy nic się nie zmieni w światowym systemie?  

  Drugi panel, który rozpocznie się o godzinie 11:45 i zakończy około 13:30, będzie dotyczył bioróżnorodności oraz jej przyszłości w rolnictwie. Podczas panelu wystąpią dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ oraz Iwona Stawarz – studentka kierunku Environmental Protection and Management, Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czym jest w ogóle bioróżnorodność? W rolnictwie jest to między innymi zapewnienie odpowiedniej struktury żyzności gleb, zapylanie upraw, zapobieganie erozji gleby, odpowiedni przepływ składników pokarmowych, nawodnienie na dobrym poziomie. Rolnicy dzięki bioróżnorodności mogą uzyskać wyższe i stabilniejsze plony, produkty są również lepszej jakości, dzięki czemu można ograniczyć użycie pestycydów.

  Bioróżnorodność ekosystemów rolnych prowadzi do maksymalnego spadku ilości stosowanej chemii rolnej, antybiotyków i konieczności nawadniania, zmniejszając obciążenie pracą oraz wydatki rolników i rolniczek. Zapewnia jednocześnie wystarczającą ilość dobrej jakości żywności dla wszystkich oraz bioróżnorodność dzikiej przyrody koniecznej do przetrwania naszego gatunku. Zatem dzięki bioróżnorodności mamy szansę jeść zdrowiej. Jest to zatem bardzo pozytywny trend. A jego rola oraz znaczenie zostanie szerzej omówione podczas właśnie drugiego panelu.

  Ostatni, trzeci panel po krótkiej przerwie obiadowej będzie dotyczył polskiego rolnictwa wobec wyzwań klimatycznych. Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW odpowie na pytanie – „Jak wspierać polskich rolników i rolniczki, aby włączyć ich do realizacji celów polityki klimatycznej?” Z kolei dalej, swoje przemówienie wygłosi Kacper Blok  z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, na temat „Czego Młodzieżowy Strajk Klimatyczny oczekuje od polityków w zakresie zmian polskiego rolnictwa?”

  W Europie Centralnej, a więc także w Polsce, zmiana klimatu jest głównym powodem stagnacji wielkości plonów głównych zbóż uprawianych. Według badań, w ciągu ostatnich 25 lat z powodu ocieplenia się klimatu, wielkość zbóż obniżyła się nawet o 27%.  Podczas ostatniego już panelu, tego dnia eksperci porozmawiają właśnie na temat wyzwań, jakie będą musieli podjąć obecnie rolnicy, aby sprostać wymaganiom związanym z ochroną naszego środowiska oraz wysokiej inflacji. Na koniec, specjaliści podejmą temat działań, jakie mógłby podjąć rząd  w naszym kraju, by przede wszystkim wspierać rolników, którzy są niezbędnym filarem do tego, by zapewnić nam zdrową żywność.

  Podczas całej debaty udział wezmą eksperci, aktywiści, młodzi ludzie, politycy, samorządowcy, przedstawiciele firm z sektora rolno-spożywczego. Ważnym celem debaty będzie wskazanie rozwiązań oraz sformułowanie konkretnych postulatów, które mogą uratować nas i nasze przyszłe pokolenia przed groźnymi zmianami klimatycznymi. To również wspaniała okazja do edukowania innych na ten temat.

  Misją organizowanej debaty jest też to, by wspierać szczególnie młode pokolenie, podawać gotowe rozwiązania oraz odpowiedzi, które mogłyby pomóc przekonać władze, w zmianie systemu produkcji żywności, która wpływa także i na nasze zdrowie. W czasie trzech sesji omówione zostaną silne wzajemne relacje między zmianami klimatu a produkcją rolną. Ważnym celem debaty będzie też wskazanie rozwiązań oraz sformułowanie postulatów, które mogą uratować lepsze jutro naszych dzieci i wnuków.

  Udział w panelu jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Każdy zainteresowany może wejść na stronę internetową – by się zapisać (znajdziesz tam także szczegółowe informacje odnośnie całej organizowanej debaty).

  https://wsiz.edu.pl/ogolnopolska-debata-nasza-planeta/.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com