czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Do 30 listopada można oddawać głos na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 spośród wybranej dwudziestki!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Za nami pierwszy etap plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Na konkurs, internauci zgłosili prawie 18 tysięcy różnych słów oraz wyrażeń. Wyłoniono spośród nadesłanych zgłoszeń w tak ogromnej liczbie dwadzieścia, spośród których już po 30 listopadzie poznamy jedno zwycięskie słowo, które otrzyma ten prestiżowy tytuł. Wszyscy, którzy chcą zagłosować , mają czas do końca listopada, do godziny 12 w południe na oddawanie swojego głosu. Cały pomysł typowania takich słów ma już ośmioletnią historię. Zgłaszane do konkursu PWN wyrazy były inspirowane na przykład grami, komunikacją w mediach społecznościowych oraz tą codzienną.

    Finałową „dwudziestkę” słów wybrało jury w składzie – prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka). Jurorów wspierał zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, a także przedstawiciele PWN. 

    Prezentujemy zatem te słowa, które zostały wyłonione!

    bambik (żółtodziób, nieudacznik, słabeusz, początkujący albo gorszy gracz, zawodnik. Określenie pejoratywne lub ironiczne, czasem żartobliwe (w nawiązaniu do wiralowej piosenki o bambiku z gry wideo „Fortnite”, który „nie ma V-dolców”, czyli waluty używanej w tej grze)

    baza (wyraz aprobaty, uznanie dla czyjejś opinii, zwłaszcza wygłaszanej z odwagą lub kontrowersyjnej)

    bratku/ bruh (zwrot do kumpla, przyjaciela, ziomka (dawne bracie, brachu), występujące też w wersji zapożyczonej z angielskiego (brother, skrócone bro))

    cringe (coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak)

    delulu (od ang. delusional ‘cierpiący na urojenia’. Oznacza osobę ogarniętą obsesją, zakochaną w swoim idolu/idolce)

    drillowiec (czasem jest określeniem osób noszących bardzo drogie ubrania znanych marek)

    FR/ for real (for real ‘naprawdę, realnie, rzeczywiście, na serio’ Zazwyczaj występuje jako wyraz zgody i aprobaty wobec wypowiedzi przedmówcy)

    git (dobry, dobrze)

    imo (skrót od ang. in my opinion ‘moim zdaniem’. Jest akronimem zastępującym dłuższe wyrażenia: „według mnie”, „w moim przekonaniu”)

    kys (skrótowiec od ang. kill yourself, czyli dosł. ‘zabij się’. Niedosłowne, czasem żartobliwe określenie oznaczające tyle co ‘odczep się, ogarnij się’ albo ‘zamknij się’, kończące dyskusję)

    LOL (skrótowiec od ang. lots of laugh ‘dużo śmiechu’; niegdyś odnosił się do zaznaczania komizmu i żartu, obecnie coraz częściej występuje w wypowiedziach o czymś niespodziewanym, zaskakujących, nieodpowiednim i wcale nieśmiesznym)

    NPC (niewyróżniająca się lub nieznana osoba; ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, podejrzanie, dziwnie – jak postać z gry)

    Odklejka (stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, zachowuje się dziwnie lub głupkowato)

    oporowo (bardzo, dużo, najmocniej, najlepiej, ale także intensywnie pracować, robić coś do końca. Synonim wyrażenia w opór oraz do oporu)

    rel (z ang. relatable; ‘możliwy do powiązania z tematem’; potwierdzenie tego, co mówił przedmówca; inaczej „czuję to samo” lub zgadzam się z tobą”)

    rizz (umiejętność „podrywu” i szerzej – wrażenie wywierane na innych)

    side-eye (Spojrzenie z ukosa wyrażające, zdumienie, zażenowanie, niechęć, niezadowolenie; wywodzi się z memów prezentujących twarze z tzw. „krzywym spojrzeniem”)

    sigma (odnoszące się do mężczyzny niezależnego, intrygującego, pewnego siebie)

    slay (określenie czegoś, co robi wrażenie, albo kogoś, kto wzbudza podziw, imponuje, „poraża”, np. atrakcyjnym wyglądem; okrzyk zadowolenia)

    zgerypała (komentarz do fatalnej w skutkach decyzji, nieszczęśliwego zbiegu okoliczności; niefart).

    „Pierwszy etap tegorocznego plebiscytu dowodzi, że język młodzieży docenia wartości odwołujące się do prawdy i autentyczności. Ta pierwsza może być ujmowana w bardzo klasycznym, prostym rozumieniu – jako zgodność z rzeczywistością, ale także porządek i logika rzeczy, ta druga – jako sposób reakcji na informacje czy treści, z którymi styka się człowiek lub też jako styl życia we współczesnym świecie.

    – zauważa Przewodnicząca Jury Anna Wileczek

    Swoje głosy można oddawać za pomocą formularza na stronie www.sjp.pwn.pl. Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia. Partnerem plebiscytu jest Uniwersytet Warszawski, a Honorowym Mecenasem Alior Bank.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com