piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Czy wybrany projekt auli przy rzeszowskim ratuszu to dobra koncepcja?

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Do konkursu na Aulę Miejską, planowaną w bezpośrednim sąsiedztwie rzeszowskiego ratusza, wpłynęło 45 prac. Ostatecznie zwycięski okazał się projekt autorstwa warszawskiego architekta Karola Żurawskiego i jego zespołu.

  Najwyższe uznanie jury przypadło pracy architekta z Warszawy, Karola Żurawskiego, oraz jego zespołu. Wyróżniono szczególnie fakt, że zaproponowany obiekt, współistniejąc z ratuszem, tworzy kaskadowy układ przestrzenny, zachowując jednocześnie dominującą pozycję ratusza. Członkowie jury podkreślili doskonałe rozwiązania funkcjonalne oraz to, że projekt wnosi dodatkowe wartości urbanistyczne, rewitalizując pierzeje ulic i place. Warto zaznaczyć, że planowany budynek zakłada wykorzystanie cegły z recyklingu. Jego umiejscowienie, lekko oddalone od ulicy Słowackiego, umożliwi stworzenie ogrodu deszczowego, który dodatkowo będzie nawadniał rosnące tam drzewa. Z kolei od strony placu Kazimierza Górskiego przewidziane jest wejście w podcień, gdzie znajdować się będzie kawiarnia. Z sali konferencyjnej będzie również prowadzić wyjście na obszerny taras z widokiem w stronę skweru Górskiego – jak opisuje Janusz Sepioł.

  Jaki jest dalszy harmonogram prac związanych z nową Aulą Miejską w Rzeszowie? W 2024 roku rozpocząć się mają prace przy dokumentacji projektowej budynku. W 2025 r. pozwolenie na budowę i rozstrzygnięcie przetargu na firmę, która aulę wybuduje. Obiekt ma być gotowy w latach 2027-2028. Szacunkowy koszt inwestycji to 35-37 mln zł.

  Kiedy rozpoczynałem przygodę z ubieganiem się o to, aby poprowadzić Rzeszów do drugiego etapu rozwoju, co nazwaliśmy „Rzeszów 2.0”, naczelnym hasłem była wysokiej jakości urbanistyka i architektura. Bardzo zależało nam na tym, aby ten nowy, kolejny etap stał właśnie pod znakiem tych dwóch dziedzin. Cieszę się, że udaje nam się wiele związanych z nimi spraw przygotować i realizować. Kilka dni temu uprawomocniło się nasze nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.  To dokument strategiczny dla naszego miasta na najbliższe lata.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Aula powstać ma w miejscu szczególnym – tuż przy ratuszu, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza, na terenie zajmowanym obecnie przez parking. – To miejsce jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze budynek, który tam powstanie będzie ostatnim aktem dopełnienia śródmieścia Rzeszowa. Po drugie chcemy tu umieścić funkcję nietypową, którą można nazwać ratuszem dla ludzi. Obecny ratusz jest miejscem, w którym pracuje prezydent, rada miasta. A w tym nowym budynku mają się spotykać rzeszowianie, na bardzo różnych wydarzeniach.

  Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa

  Założenia programowe konkursu na Aulę Miejską mówiły o budynku o wielkości do 2,5 tys. m kw.powierzchni użytkowej, mieszczącego przestrzenie recepcyjne, sale wystawowe  i salę o charakterze wielofunkcyjnym. – Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 103 pracownie, 45 z nich zdecydowało się złożyć swoje prace. Mieliśmy do czynienia ze zróżnicowanym ale wysokim ich poziomem.

  architekt Wojciech Fałat, sędzia referent, SARP Rzeszów
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com