czwartek, 9 maja, 2024
spot_img
+

    Dzisiaj i jutro odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „Inspiracje japońskie w grafice”, na Uniwersytecie Rzeszowskim!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Twórcy oraz pomysłodawcy całej konferencji, zainicjowali „Inspiracje japońskie w grafice”, na Uniwersytecie Rzeszowskim, a dokładniej w Instytucie Sztuk Pięknych, z myślą o tym, by przybliżyć wszystkim chętnym uczestnikom Japonię oraz związaną z nią bogatą sztukę japońską. W ramach imprezy, zaplanowano trzy ważne punkty – wykłady, które mają na celu dostarczenie wszystkim odpowiedniej wiedzy o sztuce japońskiej, które poprowadzą specjalistki w tym temacie. Będzie też wystawa grafików dotycząca właśnie japońskiej sztuki oraz warsztaty drzeworytu japońskiego.

    WYKŁADY

    Będą główną częścią całej konferencji. Poprowadzą je specjalistki w tej dziedzinie, w sali numer 46, w auli, dzisiaj, 30 września, a będą nimi:

    Beata Romanowicz (Muzeum Narodowe w Krakowie), absolwentka UMK Toruń [Konserwatorstwo i Muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych]. Kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie od 1989 roku w Dziale Sztuki Dalekiego Wschodu. Stypendystka m.in. rządu japońskiego, Japan Foundation. Autorka opracowań dzieł o proweniencji japońskiej, chińskiej tłumaczonych na dziewięć języków. Wykład ten odbędzie się w godzinach 11:15 – 12:15.

    Maja Wolniewska (Fundacja Artystyczna Podróż Hestii), historyczka sztuki, kuratorka, krytyczka. Autorka licznych publikacji i recenzji, pisała m.in. z Magazynem Szum i Vogue Polska. Przez kilka lat współpracowała z Domem Aukcyjnym Desa Unicum, pomagając w budowaniu kolekcji i świadcząc usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego. Zaprezentuje swój wykład w godzinach od 12:45 do 13:45.

    Agnieszka Lech-Bińczycka (Uniwersytet Rzeszowski). absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 2008 roku w pracowni wklęsłodruku prof. Włodzimierza Kotkowskiego. Jest stypendystką Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza (2008). W 2011 r. obroniła doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie zatrudniona na stanowisku profesora UR w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Teorii Sztuki Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zaplanowano wykład z jej udziałem w godzinach 14:45 – 15:45.

    WYSTAWA

    Będzie to zbiór prac, stworzonych przez polskich grafików, pod nazwą „JPL” i będą oczywiście nawiązywały do sztuki japońskiej. Wernisaż odbędzie się w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych im. Prof. Włodzimierza Kotkowskiego, dzisiaj – 30 września, w sobotę. W wystawie wezmą udział: Elżbieta Banecka, Paweł Bińczycki, Stanisław Cholewa, Dariusz Kaca, Tomasz Kawełczyk, Sebastian Laszczyk, Agnieszka Lech-Bińczycka, Jacek Machowski, Artur Masternak, Tadeusz Nuckowski, Rafał Pytel, Marta Tomczyk, Aleksander Woźniak, Piotr Żaczek. Kuratorem wystawy jest Paweł Bińczycki prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wystawa otworzona zostanie o godzinie 16:00, 30 września 2023 roku, czyli już dzisiaj.

    WARSZTATY

    W ramach dnia z japońską kulturą i sztuką, odbędą się również warsztaty drzeworytu japońskiego, które będą trzecim punktem całej imprezy poświęconej Japonii, na Uniwersytecie Rzeszowskim. Kursanci zapoznają się z tą techniką, którą poprowadzi Jacek Machowski, który od wielu lat wykonuje takie prace. Zajęcia te odbędą się 1 października, jutro, w niedzielę w godzinach – 8:00 – 12:00 (grupa pierwsza) oraz od 12:00 do 16:00 (grupa druga). Zapisów można dokonywać, przesyłając formularz, wchodząc na stronę internetową:

    https://forms.gle/V9JEErnJ8uj2tmaf9.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com