poniedziałek, 24 czerwca, 2024
+

  Rusza remont ostatniego fragmentu miejskiego deptaka ulicy Grunwaldzkiej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rozpoczyna się remont ostatniego odcinka ulicy Grunwaldzkiej po wymianie zużytych sieci podziemnych. Prace obejmują wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej, sieci gazowej oraz innych istotnych infrastrukturalnych elementów i potrwają do wiosny przyszłego roku. Po zakończeniu tych prac rozpocznie się budowa nowej nawierzchni ulicy.

  Ulica Grunwaldzka stanowi ostatnią część miejskiego deptaka oczekującą na remont. Wcześniej miasto odnowiło ulice 3 Maja i Kościuszki. Jak podkreśla prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, po zakończeniu prac, ta część miasta stanie się wyjątkowym miejscem.

  Niegdyś była to jedna ze strategicznych dróg Rzeszowa. Dzisiaj chcemy aby służyła mieszkańcom jako wspaniałe miejsce do spotkań i spacerów. Dlatego zaplanowaliśmy tutaj mnóstwo elementów, które uczynią przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną. To przede wszystkim drzewa, których tutaj nie ma, a które zostaną posadzone wzdłuż deptaka. Odtworzymy pomnik grunwaldzki i być może w jakiś sposób zaakcentujemy bramę sandomierską, która niegdyś była ważnym elementem tego miejsca. Jestem przekonany, że będzie to wyjątkowe miejsce na mapie Rzeszowa.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Zakres prac związanych z remontem ulicy Grunwaldzkiej będzie niezwykle obszerny. Największym i najkosztowniejszym elementem tego projektu będzie przebudowa istniejących, często niesprawnych instalacji podziemnych. Prace obejmą modernizację kanalizacji sanitarno-deszczowej, sieci wodociągowej i gazowej. Ponadto planowane jest zastąpienie oświetlenia ulicznego nowymi, energooszczędnymi oprawami LED.

  W ramach projektu przebudowana zostanie także nawierzchnia deptaka. Betonowa kostka brukowa zostanie zastąpiona szarą kamienną kostką na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Kopernika, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Natomiast na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego zostaną ułożone płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm, takie same jak te, które kilka lat temu zostały zastosowane na innym rzeszowskim deptaku – ul. Kościuszki.

  Inwestycja obejmuje także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyczne ogrodzenie zostanie wyremontowane i częściowo wymienione, a także ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Na placu zostaną ustawione elementy małej architektury, w tym 32 ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Ponadto przeprowadzona zostanie pielęgnacja drzew rosnących wokół budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  Na ulicy Grunwaldzkiej, w ramach przebudowy, zostaną również zasadzone nowe drzewa. Będą to 37 grabów pospolitych 'frans fontaine’ oraz 9 platany klonolistne 'alphen’s globe’. Drzewa te zostaną posadzone po stronie zachodniej ulicy, na odcinku od ul. Kościuszki do budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Jana III Sobieskiego i na placu na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską, gdzie zostaną uformowane w korony kuliste. Wszystkie drzewa zostaną wyposażone w automatyczny system nawadniania i napowietrzania.

  Z konserwatorskiego punktu widzenia, przygotowanie inwestycji było wzorowe. Najpierw wykonano tutaj bardzo szerokie badania archeologiczne, co pozwoliło dokładnie rozpoznać zabytkową materię. Na taką skalę nigdy nie prowadzono w tym miejscu tego typu badań. Projekt przebudowy ulicy przyjęty do realizacji to dobry kompromis pomiędzy tym co jest, a tym co można było zaproponować w celu uspójnienia miejskich deptaków.

  Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków w Rzeszowie.   

  Nowym elementem przestrzeni deptaka będą także parklety, które zostaną umieszczone na placu przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej.

  Projekt zakłada również stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jej historycznym miejscu, czyli w rejonie studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską. Pomnik będzie wyniesionym monumentem wykonanym z czarnego granitu z odpowiednią inskrypcją.

  Prace remontowe na ul. Grunwaldzkiej zostaną wykonane przez firmę OBO Polska z Rzeszowa, z którą umowa ma być podpisana do połowy września. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na około 13,681 mln złotych, a wykonawca będzie miał 12 miesięcy od daty podpisania umowy na zrealizowanie tego zadania.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com