sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Za nami trzynasta edycja Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „MASKARADA” 2023 tym razem pod hasłem „oSWÓJ LĘK”! Jak było?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Pod koniec września, w dniach od 24 do 27 września, w 2023 roku, w Rzeszowie odbywało się wyjątkowe święto teatru – „MASKARADA”! Cały festiwal był organizowany przez rzeszowski Teatr Maska, który znajduje się na ul. Adama Mickiewicza 13. Co w tym roku można było zobaczyć? Jakie zajęcia towarzyszyły temu przedsięwzięciu? Dodajemy, że do Rzeszowa na tę imprezę, przyjechało wiele teatrów z całej Polski, by zagrać spektakle! Przedstawiamy relację z całej, czterodniowej imprezy!

    Pierwszego dnia wydarzenia, 24 września, na początek około godziny 15:00, spod Alei pod Kasztanami, wystartował barwny korowód – „PARADA STWORÓW I CUDAKÓW”, by przejść się ulicami miasta, do siedziby Teatru Maska. Tam też, o 16:30 można było obejrzeć spektakl pt. „Księga Dżungli” w reżyserii Darii Kopiec. Jest to piękna opowieść o chłopcu, który wychowywał się w dżungli. Z kolei o około godziny  17:45 otwarta została dla wszystkich odwiedzających rzeszowską „Maskę” niezwykła wystawa z lalkami, tzw. „Muzeum Lalek” – Pracownia Dżepetta. Następnie, jeszcze tego samego dnia, o godz. 19:00 odbył się spektakl plenerowy pod nazwą „PEREGRINUS”, który odbył się przy Rzeszowskim Rynku, a każdy bezpłatnie mógł go zobaczyć. Spektakl ten zorganizowany na świeżym powietrzu, w reżyserii Jerzego Zonia, przedstawił Teatr KTO, z Krakowa. Cały występ był nieco zabawny, zachwycający, w końcu bardzo oryginalny.

    Następnego dnia, 25 września (w poniedziałek) w dwóch terminach – o 10:30 oraz o 12:00, teatr przedstawił spektakl dla całych rodzin razem z dziećmi od pierwszego roku życia, pt. „Kulka” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego. Został on zagrany przez Teatr Lale, z Wrocławia i opowiadał o niezwykłej przyjaźni. O 11:30 w Młodzieżowym Domu Kultury, na ul. Osmeckiego 51 w Rzeszowie, reżyserka – Aga Błaszczak oraz Fundacja Gra/nice z Łodzi stworzyła spektakl pt. „MORZE ∞ MOŻLIWOŚCI”, bardziej dla dzieci od 4 roku życia, o cudownej mocy wyobraźni.

    Na godzinę 18:00 zaplanowano warsztaty teatralne pt. PROSTE HISTORIE LĘKÓW, przeznaczone bardziej dla młodzieży, o tym, jakie strach może mieć oblicza i jak można z nim walczyć, a do tego było też co nieco o strachu w literaturze, sztuce oraz kulturze popularnej. Zajęcia poprowadziła Natalia Koza.  

    Następnego dnia, 26 września (wtorek) w godzinach – 10:00, 12:00, 18:00 można było zobaczyć spektakl w Urban Labie przy ul. 3 Maja 13 w Rzeszowie. „INSTRUKCJA OBSŁUGI” przeznaczona dla wszystkich od 10 roku życia, przedstawił Analog Collective, z Warszawy. Był to sensoryczny spektakl-eksperyment, zainspirowany osobami niewidomymi. Do tego, uczestnicy tego projektu założyli specjalne okulary, przez które nic nie można było zobaczyć. O godzinie 11:00,  „PIOTRUŚ PAN. W CIENIU DOROSŁOŚCI”, dla osób powyżej 10 roku życia, w reżyserii Przemysława Jaszczaka, przedstawił Teatr Ludowy, z Krakowa – Teatr Papahema. Piotrusia Pana zna chyba każdy. To spektakl właśnie o nim – o chłopaku, który nigdy nie dorósł, a jego życie wiecznie trwa w „nibylandii” i skupia się wyłącznie na tym, co teraz. Z kolei organizowane warsztaty pod hasłem „oSWÓJ SIEBIE” przeznaczone były dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów i prowadziła je Natalia Koza. Podczas zajęć, omawiane były takie zagadnienia, jak:

    • co to jest empatia i czy posiada jakiekolwiek granice?

    • jak wspierać siebie w dążeniu do zaspokojenia własnych potrzeb;

    • jak zadbać o swoje granice z poszanowaniem uczuć innych.

    Ostatniego, czwartego dnia „MASKARADY”, 27 września (środa), w godzinach 9:00 oraz 11:00 każdy mógł zobaczyć przedstawienie „WŁOSY MAMY”, od lat pięciu, w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego. To opowieść, w której głównymi bohaterami są dziecko i rodzic. Przedstawienie niczym balsam daje nadzieję, uspokaja, oswaja lęki. Z kolei wieczorem, o godz. 18:00 odbyło się SPOTKANIE Z PSYCHOTERAPEUTĄ, który opowiedział o depresji u dzieci, a mityng był przeznaczony dla rodziców oraz dla opiekunów.

    Całemu festiwalowi towarzyszyła akcja społeczna pod hasłem „Spacer z Kundelkiem”. Chodzi o to, by przygarnąć na chwilę jakiegoś pieska i wyjść z nim na chwilę na spacer, mierząc do tego kilometry! Im będzie ich więcej, tym lepiej!

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com