sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Rzeszowskie obchody 84. Rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, uczestniczyła w uroczystych obchodach upamiętniających 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

    Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele p.w. św. Krzyża w Rzeszowie. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”, gdzie wysłuchali Apelu Pamięci, złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

    Organizatorami uroczystości w Rzeszowie byli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki.

    Każdego roku gromadzimy się pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów wyrażając swoją wdzięczność dla tych, którzy rozpoczęli nierówną walkę z licznym okupantem, niejednokrotnie narażając własne życie i kontynuowali ją mimo prześladowań, które miały  ich złamać i zniszczyć poczucie narodowej tożsamości. Dzieje Polskiego Państwa Podziemnego to historia ogromnej rzeszy ludzi, działających przez lata w konspiracji. Ludzi, którzy wciąż są wśród nas i choć każdego roku jest ich coraz mniej, to uczestnicząc w różnorodnych uroczystościach, własnym przykładem dają świadectwo historycznej prawdzie o tamtych wydarzeniach. Dziękuję za Waszą obecność, ponieważ ona też jest spoiwem łączącym przeszłość z przyszłością.

    Dziękuję za to, że dzisiaj możemy wspólnie obchodzić ten wyjątkowy dzień. Państwa obecność tutaj to dowód przywiązania do świadomości narodowej, która jest wypadkową pamięci o historii, o poświęceniu pokoleń, ale jest także zobowiązaniem  dla nas wszystkich na przyszłość, ponieważ polskość jest nie tylko prawem do korzystania  z dobrodziejstw państwowych, ale jest także obowiązkiem służenia Ojczyźnie 

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

    27 września 1939 roku, podczas oblężonej przez Niemców Warszawy, gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz wraz z grupą oficerów Wojska Polskiego utworzył Służbę Zwycięstwu Polski (SZP). Była to konspiracyjna organizacja wojskowa, która miała za zadanie kontynuować walkę przeciwko obu okupantom – Niemcom i Rosjanom. Później, 4 grudnia 1939 roku, premier rządu Polski na uchodźstwie, gen. Władysław Sikorski, powołał Związek Walki Zbrojnej (ZWZ). To z kolei stało się zalążkiem dla późniejszej Armii Krajowej (AK), gdyż 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ właśnie w AK.

    Głównym celem Armii Krajowej było prowadzenie działań zbrojnych przeciwko niemieckiemu okupantowi oraz przygotowywanie kadr i jednostek wojskowych w celu wywołania przyszłego powstania. Po wojnie, tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano Polskim Państwem Podziemnym. Warto zaznaczyć, że nie istniało drugie takie państwo w całej Europie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com