piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Wczoraj odbył się koncert pt. „Zakazane piosenki”, na którym to zaprezentowali się artyści z Centrum Sztuki Wokalnej razem z Danutą Błażejczyk!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj, 27 września 2023 roku, o godzinie 18:00 w Rzeszowie, w Wojewódzkim Domu Kultury odbył się niezwykły koncert pod nazwą „Zakazane piosenki – Naprzód do boju żołnierze”, w którym wzięli udział wokaliści z Centrum Sztuki Wokalnej, szkolący swój śpiew pod kierunkiem Anny Czenczek. Młodzież wystąpiła również z gościem honorowym – Danutą Błażejczyk – polską wokalistką, która ma na swoim koncie sporo utworów. Wszyscy artyści śpiewali pod akompaniamentem Zespołu Muzycznego pod kierownictwem Tomasza Filipczaka, z okazji szczególnej daty – 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

  Pomysłodawcą całego muzycznego widowiska była Anna Czenczek. Zorganizowany koncert nawiązywał do filmu fabularnego Leonarda Buczkowskiego, pod taką samą nazwą co koncert, czyli właśnie „Zakazane piosenki”. Muzyka, którą można usłyszeć w tym filmie powstawała w czasach II wojny światowej, na terenie okupowanych miast w Polsce i była antyniemiecka. Ludzie w tamtym okresie śpiewali je na podwórkach, tworząc także orkiestry.

  Na wczorajszym koncercie mogliśmy usłyszeć utwory nie tylko z tego filmu, który stał się samą inspiracją do stworzenia takiego widowiska muzycznego. Młodzi wokaliści śpiewali także pieśni wojskowe, patriotyczne, czy legionowe, które miały pokrzepić, dodać siły oraz wiary w zwycięstwo walczącym na froncie żołnierzom. Repertuar był bardzo zróżnicowany. Rzeszowskie Centrum Sztuki Wokalnej zaprezentowało takie piosenki, jak: „Leci liście z drzewa”, „Czerwone jabłuszko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Teraz jest wojna”, „Serce w plecaku”. A śpiewom towarzyszyła muzyka grana na fortepianie, gitarze basowej, kontrabasie, perkusji, akordeonie, skrzypcach, altówce oraz wiolonczeli.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com