niedziela, 8 grudnia, 2024
+

    Niezwykłe odkrycie archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, podczas badań w okolicy Beskidu Niskiego!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Niedawno, bo w minionym tygodniu, Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadząc badania w okolicach Góry Cergowej, która znajduje się koło Beskidu Niskiego, w powiecie krośnieńskim, dokonał niezwykłego odkrycia! Podczas odkryć prowadzonych z wykorzystaniem wykrywaczy metalu, na małym, niewielkim potoku jednego z dopływów rzeki Jasiołki, udało się znaleźć zabytkowy naszyjnik, jak się okazuje z epoki żelaza. Co jeszcze dowiedzieliśmy się o tej zabytkowej biżuterii, którą noszono w około 700 roku p.n.e.?

    Naszyjnik wykonany z brązowego pręta, mierzy 16 cm na 16 cm i jest w całości okrągły. Końce tej zabytkowej biżuterii są zwinięte w uszka, a cały naszyjnik ma czworokątny przekrój. Stan znalezionego przedmiotu, jak zgodnie twierdzą naukowcy oraz archeolodzy jest dość dobry, a jego powstanie datuje się na wczesną epoką żelaza, która w Polsce trwała od kilkusetnego roku przed naszą erą. Warto dodać także, że to w tej epoce ludność rozwinęła się, wykorzystując właśnie żelazo do produkcji narzędzi, broni, ale też do przedmiotów codziennego użytku, w tym właśnie biżuterii.

    Celem prowadzonych badań archeologicznych przez instytut na Uniwersytecie Rzeszowskim jest określenie  roli przełęczy górskich w kontaktach międzykulturowych w okresie pradziejów i wczesnego średniowiecza. To na pewno nie koniec badań. Poszukiwania cennych przedmiotów na tym obszarze będą na pewno jeszcze kontynuowane.

    O Instytucie Archeologii na Uniwersytecie Rzeszowskim

    Instytut powstał w 1999 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Jego założycielami byli prof. dr hab. Michał Parczewski i prof. dr hab. Jan Machnik, a także . dr hab. Sylwester Czopek, ówczesny Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Celem założenia tej placówki było na pewno kształcenie przyszłych archeologów, ale też prowadzenie badań archeologicznych. W 2001 roku, archeologię można było studiować na Uniwersytecie Rzeszowskim. Cały instytut z biegiem lat bardzo się rozwinął. Do tej pory wypromował około 15 doktorów, a 10 osób otrzymało tytuł doktora habilitowanego. Pracownicy tego instytutu cały czas prowadzą oraz realizują szereg projektów badawczych, w celu odnalezienia oraz poznania tego, jak funkcjonowali ludzie od okresu paleolitu do późnego średniowiecza.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com