poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Obchodzono święto plonów w Diecezji Rzeszowskiej i w województwie Podkarpackim

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowie odbyły się dożynki diecezjalne, a wśród uczestników znalazła się wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart. Ta uroczystość była doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za tegoroczne plony oraz za trud podkarpackich rolników.

  Wydarzenie miało swoje centrum w uroczystej Mszy Dziękczynnej pod przewodnictwem biskupa Edwarda Białogłowskiego. Wspólna modlitwa zgromadziła ponad 50 delegacji z parafii diecezji rzeszowskiej. Uroczysta msza, w trakcie której poświęcono wieńce dożynkowe, odbyła się 27 sierpnia w Katedrze Rzeszowskiej.

  Tradycyjne obrzędy kulminowały w poświęceniu chleba przez arcybiskupa Adama Szala oraz w symbolicznym krojeniu chleba, którego dokonali marszałek Władysław Ortyl, arcybiskup i inni oficjalni goście. Następnie podzielili się nim ze wszystkimi uczestnikami tego rolniczego święta. Po oficjalnej części nastąpiła rozrywkowa sekwencja wydarzeń, włączając występy artystyczne oraz ciekawe prezentacje, takie jak demonstracja dawnego sposobu młócenia zboża przy użyciu młockarni, która miała miejsce na płycie stadionu.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Podczas tradycyjnych obrzędów dożynkowych, takich jak święcenie chleba i wieńców dożynkowych, kluczową rolę pełnił abp Adam Szal, a rolnikami z Soniny, którzy byli starostami, byli Teresa i Tadeusz Kaszyca. Po zakończonej mszy świętej wszyscy uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie z kościoła na lokalny stadion. Wydarzenia w Soninie w tej części uroczystości również nawiązywały do bogatego dziedzictwa dawnych zwyczajów związanych ze świętem plonów. Wójt gminy Łańcut, Jakub Czarnota, powitał wszystkich gości. Obecni byli m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, posłowie Kazimierz Gołojuch i Wiesław Buż, europoseł Bogdan Rzońca, wicewojewoda Radosław Wiatr, a także przedstawiciele samorządów i służb mundurowych. Listy do uczestników dożynek przesłali również Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu, senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, Andrzej Bentkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, oraz Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

  Wyzwania przeplatające się z osiągnięciami – to naturalny cykl naszego życia. Jednak uroczystości dożynkowe skłaniają przede wszystkim do refleksji przepełnionej dumą, satysfakcją i nadzieją. Dożynki stanowią okazję, by przypomnieć, że wieś i praca na roli zajmują szczególne miejsce w historii naszego narodu. To wieś była przez wieki ostoją ekonomicznej trwałości, siły i suwerenności Rzeczypospolitej. Produkcja rolna po dziś dzień stanowi jeden z filarów polskiej gospodarki. To polscy chłopi pod hasłem „Żywią i bronią” walczyli za Ojczyznę podczas insurekcji kościuszkowskiej, zwycięskich walk o odzyskanie niepodległości oraz wojny polsko–bolszewickiej. Bohaterscy żołnierze września oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żołnierze polscy walczący na wschodzie, partyzanci okresu II wojny światowej i wyklęci–niezłomni uczestnicy powstania antykomunistycznego w większości wywodzili się z polskich wsi.

  fragment listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, odczytany przez Władysława Ortyla, marszałka Województwa Podkarpackiego

  Tegoroczne Święto Plonów odbyło się w Soninie, gminie Łańcut. XXIII Dożynki Województwa Podkarpackiego połączono z uroczystościami archidiecezjalnymi. Te ostatnie stanowiły już jubileuszowe, czterdzieste w historii. Obecnie tereny Łańcuta znajdują się w centrum uwagi z powodu zbliżającej się beatyfikacji Sług Bożych – Rodziny Ulmów z Dziećmi, która odbędzie się za niecałe dwa tygodnie w sąsiedniej gminie Markowa. To wydarzenie wielokrotnie rezonowało podczas dożynkowych uroczystości.

  Podczas tradycyjnych obrzędów dożynkowych, takich jak święcenie chleba i wieńców dożynkowych, główną rolę odegrał abp Adam Szal, a rolnikami z Soniny, którzy pełnili funkcję starostów, byli Teresa i Tadeusz Kaszyca. Po zakończonej mszy świętej wszyscy uczestnicy przeszli w kolorowym korowodzie z kościoła na lokalny stadion. Wydarzenia w Soninie w tej części uroczystości również nawiązywały do bogatego dziedzictwa dawnych zwyczajów związanych ze świętem plonów. Wójt gminy Łańcut, Jakub Czarnota, przywitał wszystkich gości. Wśród obecnych byli m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, posłowie Kazimierz Gołojuch i Wiesław Buż, europoseł Bogdan Rzońca, wicewojewoda Radosław Wiatr, a także przedstawiciele samorządów i służb mundurowych. Listy do uczestników dożynek przesłali również Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu, senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, Andrzej Bentkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, oraz Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

  Tradycyjne obrzędy kulminowały w poświęceniu chleba przez arcybiskupa Adama Szala oraz w symbolicznym krojeniu chleba, którego dokonali marszałek Władysław Ortyl, arcybiskup i inni oficjalni goście. Następnie podzielili się nim ze wszystkimi uczestnikami tego rolniczego święta. Po oficjalnej części nastąpiła rozrywkowa sekwencja wydarzeń, włączając występy artystyczne oraz ciekawe prezentacje, takie jak demonstracja dawnego sposobu młócenia zboża przy użyciu młockarni, które odbyło się na płycie stadionu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com