niedziela, 12 maja, 2024
spot_img
+

    Gmina Raniżów w miniony poniedziałek oraz wtorek świętowała sobótkę. Palono tradycyjnie stos drewna, a później bawiono się do muzyki!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W Raniżowie, powstała tradycja, by w okresie święta Matki Bożej Zielnej, 14 i 15 sierpnia wspólnie świętować. Według zwyczaju, palono wysoki stos drewna, który zwie się sobótką, 14 sierpnia o godzinie 20:00. Dalej, zgromadzeni mieszkańcy mogli bawić się do późnej nocy, podczas zabawy tanecznej razem z didżejem DJ Krawiec. Kolejnego dnia, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny również w tej samej miejscowości odbyło się z tego powodu prawdziwe święto. Był przygotowany punkt z jedzeniem. Na młodsze dzieci czekały wata cukrowa oraz popcorn. Były też porozstawiane stoiska promocyjne. Od godziny 19:00 na wszystkich uczestników imprezy czekała podobnie jak dzień wcześniej – zabawa taneczna „pod gwiazdami”. Obchody Maryjnego Święta odbywały się na terenie stadionu sportowego w Raniżowie, przy ul. Sportowej 7.

    Co to są sobótki i jaka jest związana z nią tradycja w Raniżowie?

    Zwyczaj palenia sobótki w wielu regionach w naszym kraju, zwłaszcza na wsi związany jest ściśle z Nocą Świętojańską, która ma miejsce nieco wcześniej, bo pod koniec czerwca (w tym roku był to 21 czerwca). W Raniżowie tradycja ta odbywa się trochę później, bo około dwa miesiące po tradycyjnej Nocy Świętojańskiej. Skąd wziął się ten zwyczaj? Dzień wcześniej, przed świętem Matki Bożej Zielnej, czyli 14 sierpnia co roku, do Raniżowa zmierzali pielgrzymi, by pomodlić się w kościele w tej miejscowości. Co roku, w tym czasie odbywał się tutaj odpust. Palone ogniska, tzw. ogniska sobótkowe, które miały oświetlać wiernym drogę, przed wieloma laty. Zwyczaj palenia sobótki w tym okresie jest praktykowany każdego roku do dzisiejszego dnia.

    Wczoraj obchodziliśmy Święto Matki Bożej Zielnej

    Święto (15 sierpnia) wiąże się ze święceniem w kościołach bukietów złożonych głównie z polnych ziół i kwiatów. Tradycyjnie do bukietu wkładano plony ziemskie, kłosy zbóż, makówki, jabłka, małe warzywa – np. kapustę czy marchew. Wśród tradycyjnych roślin używanych do tworzenia bukietu były (czasem też są i dalej): dziurawiec, czartopłoch, kalina, cykoria, boże drzewko, piołun, szałwia, matecznik, macierzanka, krwawnik, leszczyna, koper, dziewanna, józefek, rumianek oraz tojeść. Obecnie przynosi się do kościoła zioła, związane w niewielki bukiecik, który następnie pod koniec mszy świętej święci wodą święconą kapłan. Tradycja ta do dzisiaj jest obchodzona we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Wierni przynoszą licznie bukiety, by uczcić to Maryjne Święto, zwane także Świętem Matki Bożej Zielnej.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com