środa, 1 maja, 2024
spot_img
+

    Jak było na 4. edycji Podkarpackiego Szlaku Filmowego, który zorganizowany był w tym roku w Jarosławiu?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Jarosław to bardzo malownicze miasto, które położone jest na terenie Podkarpacia, we wschodniej jego części. Miejsce to stało się w tym roku częścią Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Cała impreza odbywa się już po raz czwarty, za każdym razem w innym regionie, w naszym województwie, a jej realizatorem jest Podkarpacka Komisja Filmowa. Co roku także, począwszy od 2020, to wydarzenie kulturalne organizowane jest w miejscu, które ma szczególne znaczenie dla twórców filmowych którzy kręcili jedne z tych popularniejszych filmów polskich, właśnie w miejscach, gdzie odbywają się dzisiaj Podkarpackie Szlaki Filmowe.

    Na oficjalnym otwarciu projektu uczestniczyli oprócz zgromadzonych jarosławian – marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus oraz członek zarządu Anna Huk.

    Wydarzenie odbyło się w dniach od 4 do 6 sierpnia 2023 roku właśnie w Jarosławiu. Organizatorami szlaku filmowego byli: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Województwo Podkarpackie. Podczas trzech dni imprezy, można było nie tylko obejrzeć ciekawe pozycje filmowe, ale też spotkać się z twórcami tych produkcji. Oprócz tego przygotowano także wiele paneli dyskusyjnych, czy wystaw tematycznych. Uczestniczenie w tym evencie było idealną okazją do tego, by poznać dokładnie te miejsca, w których kręcone były popularne produkcje, podczas zorganizowanego spaceru. Był także koncert.

    Podkarpacka Komisja Filmowa w ciągu tych czterech lat organizuje na każdych wakacjach na Podkarpaciu wiele wydarzeń związanych oczywiście z kinem.

    Pierwszego dnia festiwalu, 4 sierpnia, w piątek na jarosławian czekały o godzinie 18:00 projekcje filmów animowanych Marcina Podolca połączone ze spotkaniem z reżyserem filmu, a to wszystko w kinie „Ikar”. Do tego, o 20:00 odbył się na scenie rynku koncert plenerowy zespołu „Nachum”, który gra na co dzień muzykę inspirowaną melodiami żydowskimi, a dokładniej utworami wybitnego kompozytora i pieśniarza – Nachuma Sternheima. Dalej, o godzinie 21:30 można się było spotkać osobiście przy murach Bramy Krakowskiej z Samem Spiegelem. W tym samym czasie można było zobaczyć film u „Na nabrzeżach”, w reż. Elia Kazan, z 1954 roku. Projekcję poprzedził pokaz zdjęć mieszkańców Jarosławia z różnych planów filmowych.

    Następny dzień, czyli sobota, była bardzo intensywna, gdyż wiele się działo.  O godzinie 12:00 można było się dowiedzieć, gdzie dokładnie kręcony był „Katyń”.  Trochę później, bo o 14:00 odbyła się projekcja dokumentu „Ze szkolnej ławki do Auschwitz”, reż. Piotr Augustynek, z 2021, która trwała 30 minut. O 14:30 można była obejrzeć film „Obława”. Na 15:00 zaplanowany był filmowy spacer po Jarosławiu, który trwał 90 minut ze zbiórką przy fontannie na jarosławskim Rynku. Ten san spacer, dla spóźnialskich odbył się o godzinie 17:00, tego samego dnia. O 17:00 popołudniu, można było zobaczyć film „Eter”, w reż. Krzysztof Zanussi, z 2018 roku, który trwał 118 min, na scenie na rynku. Dalej, o 20:00 na wszystkich jarosławian czekał film „Lawrence z Arabii”, (reż. David Lean, 1962, 218 min).

     6 sierpnia, w niedzielę, można było uczestniczyć o godzinie 10:00 w filmowym, rodzinnym quizie razem z nagrodami, który poprowadziła Karolina Marciszewska, na scenie na rynku. O godzinie 11:00 na wszystkich czekał poranek filmowy dla rodzin – projekcja filmu „Najlepsze w świecie”, (reż. Stanisław Jędryka, 1976, 89 min.) także na scenie, przy rynku. O godzinie 13:00 można było zobaczyć film – „Noc generałów”, (reż. Anatole Litvak, 1966, 148 min.). O 14:30 można się było przejść spacerem filmowym po Jarosławiu, który trwał podobnie jak dzień wcześniej – 90 minut. O 16:00 odbyła się projekcja dokumentu „Sam Spiegel podbija Hollywood”, (reż. Robert De Young, Stephan Wellink, 2018, 60 min.), połączona z rozmową z krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem (SpoilerMaster). O godzinie 18:00  odbyło się spotkanie na szlaku z twórcami filmów powstałych w Jarosławiu – Krzysztofem Zanussim („Eter”), Januszem Wąchałą („Eter”), Magdaleną Dipont („Katyń”), Kamilem Przełęckim („Katyń”), które poprowadził Michał Oleszczyk. Na godzinę 20:00 zaplanowano projekcję filmu „Katyń” (reż. Andrzej Wajda, 2007, 117 min.),

    Od 4 sierpnia udostępniono wystawę zdjęć z planów filmowych realizowanych w Jarosławiu i umiejscowiono je na jarosławskim rynku. Także od 4 sierpnia zamontowano wystawę poświęconą starym kinom w Jarosławiu oraz samemu Samowi Spiegelowi, przy ul. Trybunalskiej. Do tego można było zobaczyć wystawę prac plastycznych oraz pięknych fotografii, które nawiązywały tematyką do zorganizowanej imprezy.

    W ciągu trzech dni otwarcia jarosławskiej części Podkarpackiego Szlaku Filmowego miasto wypełniło się filmowym duchem, oferując projekcje filmów, koncerty, filmowe spacery oraz spotkania z twórcami filmowymi oraz ekspertami ze świata sztuki filmowej. Przez trzy dni wszyscy entuzjaści dobrej kinematografii mogli poczuć, że ich filmowe serce bije właśnie w Jarosławiu.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com