środa, 17 lipca, 2024
+

  Wakacyjne szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zakończone przysięgą

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W miniony piątek, 7 lipca 2023 roku, przeszło 100 ochotników z regionu Podkarpacia pomyślnie zakończyło 16-dniowe podstawowe szkolenie, nazywane „pętlą taktyczną”. Kandydaci do służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stanęli przed wielogodzinnym egzaminem, który obejmował również całodniowy marsz oraz wykonanie różnorodnych zadań.


  W trakcie projektu „Wakacje z WOT” w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, ponad 100 ochotników z województwa Podkarpackiego przystąpiło do ostatniego elementu 16-dniowego szkolenia podstawowego. Tym elementem była tzw. „pętla taktyczna” – pierwszy egzamin żołnierski, który stanowił sprawdzian nabytej przez dwa tygodnie wiedzy i umiejętności przez rekrutów. Zadania, które musieli zrealizować podczas egzaminu na Poligonie Wojsk Lądowych „Dęba”, miały na celu ocenę poziomu przygotowania ochotników oraz zakończyły pierwszy etap ich szkolenia.


  Podczas trwającego marszu, ochotnicy z Podkarpacia musieli stawić czoła różnorodnym zadaniom, takim jak obsługa karabinka MSBS Grot, korzystanie z maski przeciwgazowej, poruszanie się w terenie przy użyciu nawigacji oraz ładowanie magazynków w określonym czasie. Dodatkowo, byli również odpowiedzialni za udzielanie pomocy medycznej na polu walki. W trakcie wykonywania zadań na różnych punktach, ochotnicy wielokrotnie musieli polegać na sobie nawzajem. Wysoka temperatura, zmęczenie oraz niespodziewane zadania, które pojawiały się w trakcie, stanowiły dodatkowe wyzwania dla żołnierzy. Każdy z nich dążył do tego samego celu – pomyślnego zaliczenia egzaminu, czyli tzw. „pętli taktycznej”.


  Rozpoczynając szkolenie nie wiedziałem jak wygląda wojsko „od kuchni”. Szkolenie wiąże się także z ogromnym wysiłkiem fizycznym a upały nie ułatwiały zadania. Podczas całej trasy na pętli przemieszczaliśmy się z pełnym wyposażeniem, przy sobie mieliśmy też broń, amunicję. Kluczem do zdania egzaminu była praca zespołowa.

  powiedział uczestnik 16 dniowego szkolenia

  Zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, która odbędzie się na Rynku w Krośnie 9 lipca 2023 r. o godz. 11:00.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com