środa, 8 maja, 2024
spot_img
+

    Już niedługo w Wojewódzkim Domu Kultury będzie można podziwiać ceramikę Katarzyny Szular!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W najbliższy poniedziałek, 10 lipca 2023 roku odbędzie się wernisaż prac Katarzyny Szular. Artystka zaprasza do galerii w Wojewódzkim Domu Kultury na ul. Okrzei w Rzeszowie na godzinę 17:30. Wystawa będzie czynna do 15 sierpnia 2023 roku, a jej nazwą jest „Świat gliny – transfuzje artystyczne Katarzyny Szular”. Serdecznie zapraszamy! Ceramika w ujęciu artystki to misterne zdobienia i detale, wielobarwne ornamenty, szkliwa, nieoczywiste dodatki i wieloraka tematyka.

    Katarzyna Szular pochodzi z Rzeszowa, a mieszka i tworzy w Woli Zgłobieńskiej. Tam wraz z mężem, Tomaszem, prowadzi pracownię ceramiki. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w 1993 roku w  Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. P. Michałowskiego w Rzeszowie, gdzie przez kolejne pięć lat uczyła się na kierunku snycerstwo. Jest absolwentką Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ukończyła studia magisterskie pod kierunkiem prof. T. Wiktora na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” ze specjalizacji malarstwo i grafika.

    Ceramiczne anioły wychodzące spod rąk Katarzyny i jej męża, za pośrednictwem współpracującej z nimi firmy kosmetycznej, trafiły m.in. do Penelope Cruz, Justyny Steczkowskiej czy Marka Zuckerberga.

    A o szerszym spojrzenie na podkarpacki „Świat gliny” można przeczytać we wstępie do katalogu wystawy:

    Przy okazji tej wyjątkowej wystawy warto przypomnieć, że nasz region związany jest bardzo mocno z ceramiką. Jeszcze na początku XX wieku pełniła ona na obszarze dzisiejszego Podkarpacia bardzo ważną rolę w gospodarstwach domowych, a także podczas licznych targów i jarmarków. Medynia Głogowska wraz z otaczającymi ją miejscowościami – Medynią Łańcucką, Pogwizdowem i Zalesiem, tworzyła kiedyś niezwykle prężny ośrodek garncarski, jeden z największych w Polsce. W II poł. XIX w. czynnych było tu blisko 120 warsztatów ceramicznych, które w kolejnych latach przechodziły sukcesywną kulturową transformację. Jednym z najciekawszych przykładów takich przeobrażeń jest działalność Władysławy Prucnal, której rzeźby znajdują się w zbiorach wielu galerii, a także są do obejrzenia na terenie jej rodzinnej miejscowości.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com