sobota, 4 maja, 2024
spot_img
+

    Prezentujemy relację z kolejnego już spaceru po Rzeszowie razem z przewodnikiem pod nazwą „Oko na miasto”!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Wczoraj wieczorem odbył się kolejny spacer miejski w cyklu #OkoNaMiasto. Dwugodzinna wędrówka Rzeszowem nosiła tytuł „10 miejsc – 10 zdjęć – niezliczone historie”. Uczestnicy spaceru odwiedzili lokalizacje, które zna każdy rzeszowianin, ponieważ na pewno przechodził koło nich, był w taki czy inny sposób z nimi związany, po prostu zna je na pamięć. Tym razem jednak spacer przewidywał odwiedzenie dziesięciu lokalizacji, które na przestrzeni dziesięcioleci, a czasem i stuleci, zmieniły się diametralnie. Jeśli nie zmieniły się w sensie formy, to na pewno zmieniła się okolica, w wielu przypadkach aż nie do poznania.

    Na trasie spaceru były takie lokalizacje jak nieistniejąca brama nieistniejących ogrodów francusko-włoskich należących kiedyś do panów na Rzeszowie – Lubomirskich. Jezioro Bernardyńskie zlokalizowane na tyłach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Rzeszowie oraz teatru im. Wandy Siemaszkowej. Ulica Kanałowa, a więc dawny potok rzeczki Mikośka, tuż za skarpą Placu Farnego. Nieistniejący pomnik grunwaldzki z 1910 r., a także nieistniejący zajazd Czerwona Brama. Wszyscy zgromadzeni udali się również na tyły Nowej Synagogi, by porównać to, co jest teraz, z tym co było tuż po wojnie i okupacji niemieckiej. Spacerowicze odwiedzili również okolice nad Wisłokiem, by przyglądnąć się imponująco prezentującej się przeprawie mostowej na rzecz z 1928 r., ale też rzeszowskiej Targowicy z XIX w., niegdyś wizytówce miejskiego handlu. Na koniec przewodnik zaprowadził wszystkich na Dziadosza, czyli w dolną część ul. Mickiewicza, gdzie istniały i Plac Rybny i Plac Dwu Pomp, a na koniec można było porównać widok Rynku rzeszowskiego z perspektywy pierzei północno-wschodniej.

    Motywami przewodnimi spaceru „10 miejsc – 10 zdjęć – niezliczone historie” były: #miejsca, #zdjęcia oraz #historie. I tym kierował się przewodnik wczorajszej wędrówki po Rzeszowie, Jakub Pawłowski.

    Już niebawem kolejne odsłony spacerów miejskich #OkoNaMiasto. 20 lipca organziaotrzy zapraszają na „Rzeszowską modernę: Matejki 18 i Grunwaldzka 6”, a potem na sierpniowe spacery, o których informacje opublikowane zostaną już niebawem. Śledźcie koniecznie profil Rzeszowskich Piwnic na Facebooku!

    *Oko na miasto Europejski Rzeszów – spacery dziejami miasta. Zadanie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

    Autorem tekstu są Rzeszowskie Piwnice.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com