sobota, 25 maja, 2024
spot_img
+

  Rzeszowskie dotacje na sport tylko dla wybrańców, Wiceminister Warchoł zaoferował pomoc dla pozostałych

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowski Ratusz ogłosił wyniki naboru dotacyjnego dla organizacji prowadzących zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Całkowita suma przeznaczona do podziału wynosiła 700 tysięcy złotych. Spośród 82 zgłoszonych podmiotów, jedynie 21 z nich otrzymało przyznaną dotację, co stanowi zmianę w porównaniu do poprzednich lat, kiedy wsparcie finansowe było udzielane wszystkim organizacjom.

  Jak informuje TVP Rzeszów w przygotowanym materiale decyzja ta wywołała sprzeciw pozostałych organizacji, które teraz nie będą miały środków do prowadzenia darmowych zajęć sportowych. Klub sportowy Resovia, który wystąpił o dofinansowanie w wysokości 200 tysięcy złotych dla czterech sekcji sportowych, również nie otrzymał dotacji. Jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy CWKS Resovia nie otrzymał wsparcia finansowego od miasta, co jest problematyczne, ponieważ te środki były potrzebne do wynagradzania trenerów prowadzących zajęcia dla dzieci. To może przyczynić się do zmniejszenia liczby uczestników zajęć, co jest tylko jednym z wielu przykładów negatywnych skutków tej sytuacji.

  Oburzające jest to, że po raz pierwszy w historii naszego miasta Kluby Sportowe, które mają kilkunastoletnią, albo kilkudziesięciu letnią tradycję. Nie otrzymały środków z budżetu miasta Rzeszowa dla dzieci i młodzieży.

  Marta Niewczas, wiceprzewodnicząca Społecznej Rady Sportu przy prezydencie Rzeszowa

  W Aktualnościach TVP Rzeszów pochodzący z Podkarpacia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział W tej chwili mamy otwartych kilka programów rządowych na wsparcie dzieci, młodzieży uprawiających sport. Program Sportowa Polska, Sport dla wszystkich, Sportowe Wakacje. To są wszystkie projekty rozpisane na najbliższy okres.

  Wiceminister Marcin Warchoł powiedział, że można się do niego zgłaszać w Biurze Poselskim, czy też do Ministerstwa Sprawiedliwości. Warchoł jest już po pierwszych rozmowach z ministrem Sportu i Turystyki Kamilem Bortniczukiem o sytuacji w Rzeszowie. Pan minister wyraził wsparcie dla wszystkich, którym prezydent Fijołek odmówił takiego wsparcia. Można z tych programów korzystać. Ogromnie niepokojące jest to, że prezydent Fijołek zaprzestał kontynuacji tej dobrej polityki prezydenta Tadeusza Ferenca rozwijania sportu w Rzeszowie.

  Zgłosiło się ponad 80 organizacji do naboru, z czego 61 nie otrzymało żadnej dotacji. W poprzednich latach wszystkie organizacje otrzymywały wsparcie finansowe. Miasto tłumaczy swoją decyzję brakiem dostępnych środków finansowych. Wśród organizacji, które otrzymały dotację w wysokości 45 tysięcy złotych, znalazł się Klub Akrobatyki Stal Rzeszów, w którym zatrudniona jest siostra prezydenta Rzeszowa. Jednakże, według informacji przekazanych przez miasto, to nie miało wpływu na przyznawanie dotacji. Wątpliwości w środowisku sportowym budzi także przyznanie dotacji w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych Akademii Piłkarskiej z Kolbuszowej oraz Fundacji Brama Karpat z Sanoka.

  Jesteśmy jedynym klubem poza Wisłokiem Rzeszów, który nie pobiera od dzieci żadnych środków za zajęcia. Dlatego, w związku z tym co się stało będziemy prawdopodobnie zmuszeni takiej odpłatności.

  Adam Moczulski, wiceprezes ds. Organizacyjnych CWKS „Resovia”

  Przedstawiciele tych organizacji wyjaśniają, że prowadzą one zajęcia sportowe wyłącznie dla dzieci z Rzeszowa.

  Urząd Miasta Rzeszowa zapewnia, że planuje zorganizować kolejny konkurs dotacyjny. Nieoficjalnie mówi się, że budżet na ten cel wyniesie 300 tysięcy złotych. Jednak nie jest jasne, czy ta kwota będzie wystarczająca do sfinansowania działalności kilkudziesięciu organizacji sportowych.

  Jak powiedziała w TVP Rzeszów rzecznik prasowa prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka Marzena Kłeczek-Krawiec

  Prawdopodobnie te Kluby napisały trochę słabsze wnioski. Ponieważ pieniądze otrzymały te Kluby, te organizacje, które otrzymały największą liczbę punktów. Czyli napisały najlepsze wnioski. Tamte wnioski pewnie też są dobre. Natomiast nieco słabsze. Kwota zabezpieczona w budżecie na ten cel wynosiły 700 tys złotych. Natomiast wnioski złożono na kwotę 3 miliony złotych.

  Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com